Każdy majsterkowicz musi mieć zestaw odpowiednich narzędzia. Dzięki dobrze dobranym urządzeniom zoptymalizujemy czas pracy. Potrzebne są zarówno narzędzia elektryczne, jak i ręczne. Można także kupić narzędzie akumulatorowe, dzięki którym nie trzeba będzie nerwowo szukać gniazdka z zasilaniem elektrycznym, by podłączyć do niego wkrętarkę? Ale czy takie narzędzia są skuteczne?

Narzędzia akumulatorowe czy przewodowe? Jak wybrać właściwe?

Zanim zdecydujemy, czy kupić narzędzia akumulatorowe czy przewodowe, zastanówmy się, gdzie będziemy pracować. Jeśli w miejscu pracy nie ma żadnego przyłącza do sieci elektrycznej lub, ze względu na ograniczone możliwości manewru, kabel sieciowy stanowiłby dodatkową niedogodność oczywistym wyborem jest narzędzie zasilane akumulatorem. Ponadto jeśli prace są czasochłonne lub uciążliwe z uwagi na swój charakter (np. podczas szlifowania czy piłowania), potrzebna będzie duża moc przez dłuższy okres czasu, a taką otrzymamy tylko wtedy, gdy urządzenie podłączymy do gniazdka.

Czym się charakteryzują narzędzia akumulatorowe i te podłączone do prądu?

Podłączając narzędzie do sieci, zapewniamy stały dopływ wystarczającej ilość energii. Sieciowe zasilanie elektronarzędzi jest wskazane wtedy, gdy potrzeba dużych i bardzo dużych wartości mocy oraz potrzebny jest długi czas zasilania. W narzędziach akumulatorowych energii jest tyle, na ile jest załadowany akumulator, co oznacza, że jest ona ograniczona, w związku z czym może on zapewnić wysokie wartości mocy przez krótki czas lub mniejsze wartości mocy przez dłuższy czas. Takie narzędzia są idealne do krótszych cyklów pracy, więc taki sposób zasilania mają wkrętarki, wiertarko-wkrętarki i lekkie młoty udarowo-obrotowe oraz wyrzynarki oraz małe urządzenia szlifierskie. W przypadku wyższego zapotrzebowania na moc (małe szlifierki kątowe, młoty udarowo-obrotowe, pilarki tarczowe i strugi) elektronarzędzia akumulatorowe są dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy nie ma innego rozwiązania (brak dostępu do energii elektrycznej) oraz gdy nie mamy zbyt dużych wymagań co do czasu zasilania.

Czytaj także  Pozycjonowanie szerokie. Czym jest? Jak działa?

Rodzaje akumulatorów w narzędziach akumulatorowych

Dostępne na rynku urządzenia są wyposażone w akumulatory w technologii litowo-jonowej lub niklowej. Akumulatory nie są wymienialne, więc przed zakupem musimy się dobrze zastanowić. Akumulatory w technologii niklowej mają niskie napięcie ogniwa o wartości 1,2 V, dla przeciętnych napięć akumulatorowych o wartości 12-18 V niezbędnych jest wiele ogniw, przez co akumulator staje duży i ciężki. Akumulatory te są neutralne dla środowiska. Niestety, rzadko używane podlegają samoistnemu rozładowaniu. Najczęściej wybierane są narzędzia akumulatorowe z akumulatorami litowo-jonowymi, które mają wyższe napięcie gwarantujące większą wydajność, co jest ważne wtedy, gdy mamy do czynienia z mniejszą pojemnością samych ogniw. W związku z powyższym litowo-jonowe pakiety akumulatorowe są znacząco mniejsze i lżejsze. Elektronarzędzia wyposażone w akumulator litowo-jonowy są zauważalnie mniejsze i lżejsze od tych wyposażonych w akumulator niklowy.

To, jakie narzędzia wybierzemy zależy od naszych potrzeb i preferencji. Zazwyczaj narzędziami akumulatorowymi są urządzenia, które pracują stosunkowo krótko, np. wkrętarka.