W dobie komputeryzacji ciężko wyobrazić sobie przedsiębiorstwo nie korzystające
z Internetu. Wraz z postępem technologii informacyjnych rośnie ilość włamań do komputerów, wirusów oraz innych nie pożądanych zdarzeń. Oto 5 różnych możliwości ochrony danych komputerowych w obliczu współczesnych technologii.

Na jakie zagrożenia trzeba zwracać uwagę używając sieci?

  • Serfowanie po Internecie może czasami doprowadzić do utraty danych cyfrowych. Musimy pamiętać o zabezpieczeniu naszego komputera za pomocą programu antywirusowego. Gdy posiadamy program blokujący zagrożenia, możemy czuć się bezpieczniej przy korzystaniu z Internetu.

 

  • Innym sposobem ochrony dostępu internetowego jest zapora sieciowa (firewall). System ten pozwala na ochronę sprzętu oraz sieci internetowej przed atakami
    z zewnątrz. W ławy sposób kompleksowo zabezpiecza komputer.

 

  • Konta bankowe online ułatwiają transakcje internetowe. Obsługa jest prosta, nie ma konieczności udawać się do placówki oddziału aby dokonać przelew. Jednak trzeba pamiętać, że nawet taki rodzaj płatności może być narażony na atak cyberprzestępców. Ważnym elementem w ochronie przed atakami jest odpowiednio bezpieczne łącze internetowe. Logują się do banku online należy używać zaufanego dostawcy sieci, a nie ulicznych ,,hotspotów” oferujących dostęp do Internetu za darmo. Nikt z nas nie chce obudzić się rano z wyczyszczonym kontem.

 

  • Nawet w dobrze działających firmach zdarzają się przypadki utraty danych firmowych. Z pomocą przychodzi nam kopia bezpieczeństwa czyli tzw. backup. To program dopasowany do przedsiębiorstwa, który pozwala nam na odzyskanie danych podczas ich utraty.

 

  • Niekiedy podczas korzystania ze sprzętu komputerowego dochodzi do awarii np. podczas przerw w dostawie prądu czy wyładowań atmosferycznych. Takie stany często mogą spowodować uszkodzenie sprzętu. Oczywiście można zaoszczędzić sobie takich scenariuszy używając np. macierzy zasilających oraz agregatów produkujących dodatkowe zasilanie.
Czytaj także  Jak działa supermarket internetowy?

 

O czym należy pamiętać użytkując najnowsze technologie?

Najnowsze technologie informacyjne oferują nowe szanse, ale i także nowe zagrożenia. Należy zdawać sobie sprawę, że niewłaściwe korzystanie ze sprzętów elektronicznych może przynieść wiele zmartwień. Komputer bez programów chroniących przez intruzami, niebezpieczne łącza internetowe czy brak kopii zapasowej może skutkować poważnymi skutkami w przyszłości. W związku z tym należy odpowiednio zabezpieczyć swój sprzęt elektronicznie, zwłaszcza gdy posiada on połączenie z Internetem.