Duże i średnie przedsiębiorstwa z rozbudowanym działem kadr i płac nie mają problemu z odpowiedzią na to pytanie i coraz chętniej decydują się na wprowadzenie systemu, który usprawni obieg informacji i uporządkuje cyfrowe dokumenty. A co z małymi firmami? Czy one także mogą korzystać z zalet, jakie oferuje system HR?

 

System HR – mniejsze koszty, przewidywalne wydatki

Młode i rozwijające się firmy mierzą się zwykle z dużym wyzwaniem: staranne planowanie kosztów i skrupulatne gromadzenie dochodów są kluczowe, by utrzymać się w pierwszych latach działalności. Ostatnie, o czym wtedy myślą, to zatrudnienie pracownika odpowiedzialnego za kadry, płace i rozliczenia z zewnętrznymi podmiotami. Inwestycje kierowane są zwykle w kolejnych specjalistów lub inne niezbędne zasoby.

Jednak prowadzenie firmy bez kontroli nad wyliczaniem wynagrodzeń i wydatków jest ryzykowne (trudno bowiem oczekiwać, że za wszystkie procesy będzie odpowiedzialna jedna osoba – to może sprawdzić się w krótkim okresie, lecz nie długofalowo). Na szczęście istnieje możliwość przesunięcia tych obowiązków w inny sposób niż zatrudnianie dedykowanego pracownika.

 

System HR – gdy potrzebujesz przewidywalności

Po system HR należy sięgnąć zawsze wtedy, gdy płynność procesów wewnętrznych staje się kwestią kluczową w odniesieniu do stałych miesięcznych kosztów. Małe firmy nie powinny się jednak obawiać tej inwestycji – skala kosztów jest zazwyczaj adekwatna do potrzeb. Opłata miesięczna może być niewielka, a przy tym przewidywalna. A porządkowanie procesów w małej firmie będzie przedsięwzięciem na wagę złota w momencie, gdy firma zacznie się rozwijać i powiększać.

 

Co daje małej firmie system HR?

Żeby system HR mógł całkowicie zastąpić w obowiązkach pracownika stacjonarnego działu HR & Payroll, zakres możliwości powinien pokrywać się z potrzebami firmy. W większości przypadków można dopasować liczbę funkcjonalności do realnego zapotrzebowania (to chroni też przed instalowaniem nadmiernie rozbudowanego systemu).

Czytaj także  Sprawdź nową ofertę leasingu i gwarancji na samochody dostawcze Toyota

Mała firma może wykorzystać system HR do kontaktu z instytucjami zewnętrznymi: pomoże on obliczać składki i pensje i przekazywanie stosownych dokumentów organom państwowym, takim jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy czy Inspekcji Pracy.

Już w niewielkich strukturach firmowych może przydać się usprawnienie wewnętrznego przepływu informacji: system HR zapewni dostęp do niezbędnych informacji od ręki każdemu pracownikowi i przyspieszy w ten sposób toczące się procesy. Wszystkie zagadnienia kadrowo-płacowe będą w pełni transparentne i łatwo dostępne, w tym status wykorzystanych dni urlopowych czy macierzyńskich oraz zwolnień chorobowych.

 

System HR TETA – postaw na bezpieczeństwo

Wybierając system HR, warto przeanalizować nie tylko funkcjonalności, ale też doświadczenie dostawcy usługi. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie danych i przechowywaniu kopii zapasowych wdrożonego systemu, wybierz system TETA. Uprość życie firmowe i skup się na core’owej działalności.

 

Źródło: TETA-AIR.pl – System HR dla średnich i małych przedsiębiorstw