Rozwój firm kurierskich w Polsce zawdzięczamy, rozwojowi handlu internetowego oraz przesyłkom zagranicznym (rozwój eksportu do krajów UE). Dzięki stale rosnącej konkurencji, ceny usług kurierskich spadają. Korzystając z pomocy internetu można porównywać ceny i szukać tanich firm kurierskich.

Firma kurierska, czy broker – u kogo taniej?

Brokerzy to wyspecjalizowane sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą usług kurierskich. Dzięki umowom pomiędzy brokerami i kurierami, klienci mają większy wybór oferowanych usług, a co ważniejsze, w niższych cenach. Brokerzy zbierają większe liczby zleceń, które stają się opłacalne dla firm kurierskich. Dla klientów indywidualnych lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług brokerów. Jeśli jednak prowadzimy firmę i wysyłamy większą liczbę paczek miesięcznie, wówczas warto wybrać konkretną firmę kurierską i podpisać z nią umowę. Można wówczas wynegocjować niższe opłaty.

Jak zapłacić mniej?

Ceny uzależnione są one od wielu czynników. Po pierwsze od odległości, czyli od tego jak daleko nasza przesyłka ma być przewieziona, następnie od czasu dostarczenia.  Ponadto o cenie decyduje waga i rozmiar paczki oraz tzw. usługi dodatkowe (np. dodatkowe ubezpieczenie). Przewoźnicy stosują tzw. wagę wymiarową (wagę gabarytową), która stanowi iloczyn wszystkich wymiarów paczki (długości, szerokości, wysokości), podzielony przez wskaźnik podany przez przewoźnika. Aby nieco zaoszczędzić warto opakować przesyłany towar w karton i to taki, którego rozmiary zgodne są z regulaminem firmy kurierskiej.

Dużą popularność, ze względu na niższe koszty,  zdobywają paczkomaty, czyli specjalne maszyny, w których można odebrać lub nadać paczkę przez 24 godziny na dobę. Nie trzeba czekać na kuriera i opłacać jego dojazdu do klienta.

Firmy kurierskie oferują z reguły trzy typy przesyłek – ekspresowe, standardowe i ekonomiczne. Chcąc zmniejszyć cenę przesyłki,  spróbujmy wysyłać ją wcześniej, dłuższy czas doręczenia spowoduje, że cena będzie niższa.

Czytaj także  Vademecum majsterkowicza – wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o klejach na gorąco

Jest wiele sposobów, aby znaleźć tanie usługi kurierskie. Bardzo popularną metodą wyszukiwania kuriera jest skorzystanie z internetowych porównywarek  usług. Pomagają one porównać ceny poszczególnych przewoźników oraz sprawdzić opinie korzystających z ich usług klientów. Dobrze jest korzystać z tego typu pomocy by hasło tania firma kurierska, nie okazało się tylko sloganem reklamowym.