Flipchart to tablica, z którą każdy z nas spotkał się w szkole, na studiach, w pracy czy wszelakich szkoleniach. To dlatego, że graficzne prezentowanie treści pomaga lepiej przekazać dane zagadnienia. Z uwagi na to jest to ulubione narzędzie osób, które prowadzą szkolenia, czy kursy.
Rodzaje flipchartów – podział z uwagi na mobilność
Tablice tego typu cechuje lekkość niezależnie od wybranego modelu. To dlatego, że ich budowa ogranicza się tak naprawdę do cienkiej tablicy magnetycznej lub podstawy z papierem, na którym możemy zapisywać treści.
Flipchart stojący, taka tablica, którą wybieramy, gdy nie zależy nam przesadnie na mobilności. Jest nadal lekki i w efekcie tego bardzo łatwy w przenoszeniu, ale jednak stojący, zwykle na trzech nogach w kształcie trójkąta. Pełni on raczej rolę statycznej tablicy.
Flipchart mobilny to taki, który wyposażony jest nie w podstawę z nóg, a kółka. Jest on bardzo mobilny, co zapewnia wygodę zarówno dla prowadzącego szkolenie, jak i obserwujących, którzy mogą poprosić o przesunięcie tablicy z uwagi na złą widoczność.
Rodzaje flipchartów – tablica czy papier?
Flipcharty dzielą się na te, które posiadają tablice magnetyczną oraz duże bloczki papieru, które możemy zerwać lub zawinąć na tył tablicy.
Tablica magnetyczna jest zdecydowanie częstszym wyborem, ponieważ jest po prostu wygodniejsza. Do takiego flipchartu dostaniemy w zestawie zestaw prostych do ścierania mazaków i gąbkę. Ten rodzaj flipchartu zwykle spotkamy na kółkach, rzadziej w formie stojaka.
Flipchart z wymiennym papierem jest znacznie mniej spotykany, ponieważ narzuca on pewne ograniczenia, choć ma też niewątpliwe zalety. Jeśli chodzi o ograniczenia, to chodzi oczywiście o ilość treści, jaką możemy zapisać na jednym spotkaniu, bez konieczności wymiany papieru. Jest ona zwykle dość duża, żeby zmieścić całą prezentację, ale jednak ograniczona. Taka tablica jest jednak doceniana przez szkoleniowców prowadzących wykłady, w których często podają przykłady. Tablica magnetyczna ogranicza nas do stałej przestrzeni, a żeby zapisać nowe informacji, musimy pozbyć się poprzednich. Dlatego właśnie tacy szkoleniowcy decydują się na flipchart z papierem, ponieważ są w stanie odnieść się ponownie do poprzednich stron, chcąc rozjaśnić jakieś zagadnienie. Taki flipchart zwykle jest w formie stojaka na trzech nóżkach.
Flipcharty mogą dodatkowo posiadać regulowaną wysokość, pomocnicze tablice po bokach, a nawet łączyć dwa typy tablicy, na przykład, dużą tablicę z papierem oraz pomocniczymi tablicami magnetycznymi po bokach. Takie rozwiązanie nie jest jeszcze szczególnie popularne, choć zdecydowanie zyska swoich zwolenników z upływem czasu.
Flipchart lepszy niż tradycyjna tablica z kredą
W latach szkolnych większość z nas doświadczyła statycznej tablicy z kredą. Pisanie na takiej tablicy było uciążliwe, a informacje były słabo widoczne. Z biegiem czasu pojawiły się tablice magnetyczne i zdecydowanie zwiększyły wygodę czy widoczność informacji. Dlatego właśnie z czasem na popularności zyskały flipcharty, bo mało tego, że zapewniają dobrą widoczność, to z uwagi na wysoką mobilność, możemy je zabrać wszędzie. W domu może być to narzędzie do planowania, w firmie może przydać się na sali konferencyjnej, a dla szkoleniowców to niemalże podstawowe narzędzie pracy.