Przedsiębiorca w 2022 roku musi mierzyć się z wieloma uciążliwościami – rosnąca konkurencja, wysokie wymagania konsumentów, szalejąca inflacja czy braki kadrowe to tylko niektóre z nich. Inwestycja w nowoczesne sprzęty i roboty może wznieć firmę na inny wymiar wydajności. Jak stworzyć inteligentną produkcję? O tym w niniejszym artykule.

Inteligentna produkcja – jakie zadania powinna spełniać?

Inteligentna produkcja to jednostka niemal w pełni zautomatyzowana, gdzie pracę ludzkich rąk zastępują roboty. Brzmi jak pieśń przyszłości lub realia niemożliwe do zaistnienia w Polsce? Nic bardziej mylnego.

Hale produkcyjne nad Wisłą coraz częściej spełniają wymienione wymogi, sięgają po nowoczesną technologię, a także interoperacyjność, o czym szerzej można przeczytać na blogu firmy Balluff- specjalistów od automatyki przemysłowej: https://innovatingautomation.pl/zapotrzebowanie-na-interoperacyjnosc-danych-i-systemow-w-inteligentnej-produkcji/

Kluczem do tego jest sięganie po nowoczesne technologie, które łączą ze sobą wszystkie maszyny w jeden zorganizowany system, a także zastępują żmudne, powtarzalne zadania, którymi dotychczas zajmowali się specjaliści. Służą do tego takie instrumenty jak:

  • czujniki optoelektroniczne, ciśnienia, indukcyjne oraz pojemnościowe – zastępują pracę różnych narządów m.in. wzroku czy węchu,
  • systemy wizyjne – zastępują narząd wzroku, najprostsze czujniki oparte o technologię wizyjną odczytują kody kreskowe, rozpoznają kolor, grubość, wagę czy inne kluczowe parametry towaru i porównują go ze wzorcem. Kamery wizyjne natomiast są w stanie ocenić bardziej złożone parametry np. grubość krawędzi danego produktu,
  • głowica RFID do odczytu, SmartLight, sygnały dźwiękowe – w inteligentnej produkcji zastępują język,
  • programowalny sterownik logiczny (PLC) – przetwarza dane z maszyn i wysyła je do jednego systemu.

Korzyści z wdrożenia nowoczesnych narzędzi

Inteligentna produkcja opiera się przede wszystkim na zastąpieniu pracy specjalistów – dzięki temu mogą oni zając się bardziej strategicznymi, wymagającymi zadaniami, rozwiązany również zostaje problem braków kadrowych.

Czytaj także  Jak zmyć marker?

Kolejną korzyścią są działania predykcyjne – maszyny wysyłają raporty o stanie technicznym produkcji, dzięki czemu można wykryć zbliżająca się awarię jeszcze przed jej wystąpieniem.

Poprawia się również jakość i tempo wytwarzania towarów, co ma bezpośredni wpływ na jakość świadczonych usług.

Stwórz inteligentną produkcję z Balluff

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat inteligentnej produkcji? A może zdecydowałeś się na wdrożenie nowoczesnych technologii w swojej firmie? Sprawdź przedsiębiorstwo Balluff – specjalistów od automatyki przemysłowej, oferujących nie tylko wyczerpujące materiały edukacyjne, ale również – wysoko wyspecjalizowane narzędzia, takie jak czujniki, systemy wizyjne, kamery, głowice RFID i wiele innych.