Styl industrialny to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Powstał z potrzeby zagospodarowania opuszczonych fabryk w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jako trend w wystroju wnętrz pojawił się wraz z modą na lofty. Najprościej styl industrialny można opisać jako synonim minimalizmu, wolności i ekskluzywności.

Styl industrialny – podstawowe informacje

Styl industrialny w głównej mierze kojarzy się z surowymi wnętrzami opuszczonych fabryk. Tworzą go przestronne, wysokie i bardzo surowe przestrzenie z dużymi oknami. Mieszkanie w opuszczonym zakładzie produkcyjnym jest wręcz niemożliwe. Jednak każdy, kto uwielbia ten styl, pewne elementy może „przemycić” do bardzo małego mieszkania! Przykładowo podłogę można pokryć specjalnym zacieranym betonem, a ściany tradycyjną czerwoną cegłą. Ponadto pod sufitem można przymocować metalowe wsporniki, dzięki czemu mieszkanie będzie wydawać się wyższe, a całość będzie przypominać wielkomiejskie lofty rodem z amerykańskich filmów.

Meble jako główny element aranżacyjny pomieszczenia industrialnego

Wyżej wymienione elementy doskonale budują klimat industrialnego wnętrza, lecz taki efekt wymaga dużego nakładu pracy. Z pewnością industrialny klimat łatwiej uzyskać za pomocą odpowiednio dobranych mebli i dodatków, które powinny wyglądać jak nadgryzione zębem czasu. Świetnie sprawdzą się więc stare, nieco spatynowane elementy przemysłowe jak belki, lampy czy słupy. Mogą one posłużyć jako stoliki lub półki. Przykładowo do takiego nieco zniszczonego, jak stara fabryka, stołu można dobrać różnorodne krzesła, co znacząco uatrakcyjni wnętrze.
Wybierając meble w stylu industrialnym, należy postawić na modele małe i mobilne o surowym (jakby fabrycznym) designie, które optycznie zwiększą przestrzeń pomieszczenia. Najlepiej postawić na te wykonane z metalu, a także naturalnego nieoszlifowanego drewna. Warto również zestawiać ze sobą te materiały, ponieważ taki zabieg aranżacyjny uczyni wnętrze znacznie ciekawszym. Możliwości w tym zakresie są ogromne, a bardzo duży wybór mebli w stylu industrialnym można znaleźć np. w internetowym sklepie meblowym.

Czytaj także  Kiedy warto korzystać z elektrycznych grzejników pokojowych?

Metalowe szafki – must have industrialnego pomieszczenia!

Stalowe blaty czy wolnostojące szafliki to designerskie i jednocześnie typowe dla stylu industrialnego rozwianie. Meble tego typu cechują się dużą funkcjonalnością i pojemnością. Przykładowo kredens z metalowym blatem świetnie sprawdzi się w kuchni podczas gotowania. Wybierając meble do kuchni czy innego pomieszczenia, należy wybrać modele lekkie podkreślające otwartą przestrzeń wnętrza. Ponadto, by wnętrze jak najbardziej oddawało klimat loftu, idealnym rozwiązaniem będą meble surowe i proste wykonane z wysokiej jakości materiałów.
Dzięki meblom w łatwy sposób można urządzić mieszkanie w stylu industrialnym. Szukając mebli tego typu, trzeba pamiętać o tym, by były one proste, surowe, bez zbędnych urozmaiceń. Styl industrialny nie lubi bibelotów, dlatego im miej dodatków, tym lepiej. W formie dekoracji świetnie sprawdzą się więc przedmioty codziennego użytku, jak na przykład designerski fotel czy nietuzinkowa lampa, których duży wybór można znaleźć w internetowym sklepie meblowym.