Roboty sprzątające, czy inaczej automatyczne odkurzacze to świetna alternatywa dla klasycznych modeli. Dzięki pełnej automatyzacji możemy korzystać z niego nawet podczas nieobecności w domu. To bezprzewodowe i wyposażone w czujniki urządzenia sprawdzi się zarówno do sprzątania podłóg, jak i dywanów z krótkim włosiem.

To rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i cenią sobie komfort i czystość. Odkurzacze takie to także dobry wybór dla właścicieli zwierząt futerkowych, które gubią sierść i konieczne jest nawet kilkukrotne odkurzanie w ciągu tygodnia. W jaki sposób działają roboty sprzątające? Sprawdź polecane roboty sprzątające.

Czym są odkurzacze automatyczne i jak są zbudowane?

Odkurzacz automatyczny to bezprzewodowe urządzenie do czyszczenia powierzchni takich jak podłogi i dywany. Oprócz samego odkurzacza niezbędna jest stacja dokująca, gdzie ładowany jest akumulator. Urządzenie porusza się po wyznaczonej trasie, którą nakreśla samodzielnie, oznaczając wszystkie przeszkody takie jak meble czy ściany. Na rynku dostępne są modele odkurzające, mopujące oraz hybrydowe, które łączą w sobie funkcje dwóch poprzednich. Każdy odkurzacz automatyczny wyposażony jest w baterię oraz szczotki. Niezbędnymi elementami każdego modelu są też czujniki, pojemnik na odpadki, silnik oraz filtry.

W jaki sposób działa odkurzacz automatyczny?

Urządzenie przed rozpoczęciem czyszczenia powierzchni musi zostać odpowiednio zaprogramowane. W zależności od modelu odkurzacza czynność tę wykonuje się przy pomocy pilota bądź aplikacji, z której możemy korzystać np. na smartfonie. Zanim odkurzacz automatyczny rozpocznie pracę, konieczne jest wyrysowanie mapy i wyznaczenie stref sprzątania. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć oraz możliwości danego sprzętu wyróżnia się kilka trybów pracy, w tym między innymi automatyczny, od ściany do ściany, czy punktowy. Korzystając z aplikacji bądź pilota możemy zaprogramować dokładne pory sprzątania, strefy, które ma obejmować oraz wybrać moc sprzątania dla danej powierzchni. Automatyczny odkurzacz może być wyposażony w sensory zbliżeniowe i zderzeniowe (informują o przeszkodach), czujniki uskoku powierzchni oraz dodatkowe sensory wykrywające brud i dostosowujące moc w sposób automatyczny.

Czytaj także  Rodzaje przesyłek kurierskich

Co potrafi inteligentny odkurzacz automatyczny?

Podstawowym zadaniem odkurzaczy automatycznych jest usuwanie zanieczyszczeń, okruchów i kurzu z podłóg. Urządzenie działa samodzielnie po zaprogramowaniu go w aplikacji i jest w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem podłogi. Odkurzacze takie potrafią omijać przeszkody, a także wykryć uskok np. przy krawędzi schodów. Po wykonaniu swojej pracy lub w razie wcześniejszego rozładowania akumulatora sprzęt samodzielnie wraca do stacji dokującej celem naładowania baterii. Większość odkurzaczy radzi sobie również z dywanami o krótkim włosiu. Niektóre z modeli wyposażone są też w szczotki mopujące, które nie tylko odkurzą podłogi, ale też je pozmywają.