telefon z aplikacją

 

Dla przeciętnego płatnika kartą możliwość zapłacenia telefonem w sklepie to wciąż odległa przyszłość.

Dzieje się to nie tylko z niewiedzy, ale również brak wdrażania pewnych rozwiązań w Polsce. To się jednak powoli zmienia, na co więc warto być przygotowanym?

 

Płatności NFC w telefonie

Aby korzystać z tego rozwiązania należy spełnić trzy warunki.

  1. Posiadać telefon z modułem NFC. Dzisiaj niemal każdy smartfon na rynku jest wyposażony w tę funkcję. Z nielicznymi wyjątkami.
  2. Drugim warunkiem jest posiadanie konta w banku obsługującego tę technologię.
  3. Po trzecie, korzystanie z usług operatora telekomunikacyjnego, który posiada w ofercie kartę NFC SIM.

Spełnienie tych trzech warunków pozwoli nam na płacenie w sklepie telefonem bez użycia karty.

Płatność odbywa się na dwa sposoby:

 

  1. Automatyczny, który jest najbardziej zbliżony do płatności PayPass. Wystarczy wtedy przyłożyć telefon do terminala umożliwiającego obsługę kart płatniczych.
  2. Drugim sposobem na płatność telefonem jest tryb manualny, który wymusza na nas każdorazowe uruchomienie dedykowanej aplikacji na telefonie.

Niestety, ilość operatorów oraz banków w Polsce obsługujących tę płatność jest tak niewielka, że na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że płatność NCF jest dla wybranych.

Apple PayMobile payments

Jest to usługa tylko dla użytkowników iPhone’ów 6 i nowszych oraz Apple Watch.

Jest to usługa skupiająca w sobie wszystkie posiadane karty płatnicze i kredytowe. Zanim jednak zaczniemy korzystać aplikacji, należy dodać swoją kartę  za pomocą łatwego formularza, a następnie potwierdzić swoją tożsamość przez kontakt z bankiem.

Sama płatność jest bardzo prosta. Wystarczy przyłożyć telefon (lub zegarek) do terminala obsługującego płatności zbliżeniowe, wybrać na aplikacji preferowaną kartę, a następnie odciskiem  palca potwierdzić płatność. To wszystko co musimy zrobić. Cała historia płatności będzie przechowywana na telefonie.

Czytaj także  Najbardziej skuteczne metody pozycjonowania stron w Google

Niestety, obecnie w Polsce jest jeszcze niewiele punktów akceptujących płatność Apple Pay, gdyż usługa dopiero wkracza na polski rynek.

Android Pay

Działa podobnie jak Apple Pay z tą różnica, że jest przeznaczona na telefony z Androidem. Cała procedura płatności jest identyczna jak w Apple z tą różnicą, że zamiast odcisku palca możemy wpisać hasło. Niestety, obecnie usługa działa tylko w wybranych krajach, a wprowadzenie jej w Polsce jest dopiero planowane.

 

Samsung Pay

Alternatywą dla Apple Pay i Android Pay mają być płatności Samsunga. Największa różnica polega na tym, że korzysta ona nie tylko z technologii NFC, ale również MST, technologii kupionej przez Samsunga. MST potrafi w krótkim czasie wygenerować pole magnetyczne umożliwiające odczyt przez każdy czytnik obsługujący zwykłe karty z paskiem magnetycznym. Dając tym samym możliwość zapłaty w każdym miejscu na ziemi, gdzie jest terminal płatniczy. Samsung Pay na dzień dzisiejszy jeszcze nie działa w Polsce (pomimo zapewnień, że usługa ruszy w 2Q 2016 roku), i wymaga telefonu z technologią MST, w przeciwnym razie będzie korzystać tylko z technologii NFC.

Naklejki zbliżeniowe

Naklejki zbliżeniowe mają najszersze zastosowanie, gdyż nie ogranicza ich urządzenie. Ba! Nie musi być to nawet telefon! Po otrzymaniu z banku naklejki trzeba ją tylko przykleić np. wewnątrz portfela lub na klapkę telefonu. Naklejka jest niewielka, więc zmieści się niemal wszędzie. Naklejkę wystarczy zbliżyć do terminala, aby zapłacić za dany produkt czy usługę. Płatności powyżej 50 zł należy potwierdzić pinem, który nadajemy w taki sam sposób jak karcie.