Uszkodzenie mechaniczne telefonu to jedne z bardziej przykrych zdarzeń, które może wydarzyć się w każdej chwili. Uszkodzenia tego typu najczęściej powstają przez przypadek z winy użytkowania, i są zarazem najbardziej kosztowe. Często naprawa telefonu jest droższa, niż jego wartość. Fakt ten powinien być jednym z głównych motywatorów do zakupu dodatkowej ochrony na telefon. W jaki sposób można go zabezpieczyć?
Jak uchronić wyświetlacz urządzenia
Wyświetlacz jest elementem najbardziej narażonym na uszkodzenia mechaniczne. Mimo zapewnień producentów o niezniszczalności szkła, nie bez powodu wciąż są wydawane coraz to nowsze generacje szkła chroniącego wyświetlacz. O dużej odporności na zarysowania i pęknięcia słyszeliśmy już w 2007 roku przy pierwszej generacji Gorilla Glass. Dzisiaj już korzystamy z piątej, jutro będzie szósta generacja. Gdyby były tak niezniszczalne, nie było by potrzeby wprowadzać to coraz nowszych generacji.
Oczywiście obecne telefony mają coraz bardziej twarde szkło, a co za tym idzie, coraz mniej powstaje na nich rys. Ale im twardsze jest szkło, tym jest bardziej kruche i łatwiej je zbić. Jak często pękał wam plastikowy wyświetlacz w starych telefonach?
Mimo, że najnowsze telefony mają wzmocnione ekrany przed zarysowaniem, wciąż są one podatne na mikro rysy powstałe na skutek kontaktu z drobinkami, np. ziarenkami piasku czy mikroelementami w kieszeni. Aby temu zapobiec dobrze jest zakupić kosztująca naprawdę niewiele folię na ekran. Gdyby była za dużo, zawsze mona ją przyciąć. Folia dobrze ochroni prze zarysowaniami.
Bardzo dobrze sprawuje się folia na tablet, który znacząco może obniżyć ilość rys na ekranie.
Do smartfonów zdecydowanie lepiej jest zakupić szkło kartowane, które nie tylko chroni lepiej przed rysami niż folia ochronna, ale także zbiera część siły uderzeniowej zwiększać szanse na to, że wyświetlacz nie pęknie w wyniku upadku urządzenia. Szkło takie jest też trwalsze ni folia, którą trzeba wymieniać niekiedy co kilka dni. Szkło przy odrobinie szczęścia przysłuży przez cały okres posiadania telefonu.
Chroń nie tylko wyświetlacz
Jeżeli upadł ci telefon, ale wyświetlacz jest cały wcale nie oznacza, że w środku nic nie uległo uszkodzeniu. W środku jest wiele skomplikowanych elementów, które mogły przestać działać prawidłowo po upadku. Jednym z takich elementów może być bateria, które wyleje.
Aby zmniejszyć ryzyko takiej sytuacji, powinno się zakupić odpowiednie etui, które nie tylko zamortyzuje upadek, ale też ograniczy powstawanie rys.
Warto jednak wiedzieć, że nie każde etui jest warte uwagi. Najlepsze jest sylikonowe, które najlepiej chroni telefon przed upadkiem. W dalszej kolejności są etui skórzane, mogą to być kabury. Mają one tę zaletę, że są grube i chronią jednocześnie wyświetlacz.
Nie powinno się kupować etui , które polegają na wymianie klapki baterii, zamieniając telefon w tzw. książkę. Cienka ochrona wyświetlacza oraz całkowicie odsłonięty tyło telefonu nie stanowią żadnej ochrony. Podobnie ja wszelkiego rodzaju plastikowe etui, które nie dość, że nie mają żadnych właściwości ochronnych, to mogą jeszcze porysować sprzęt.