Większość z nas korzystała już z usług kuriera, ale zwykle jesteśmy odbiorcami przesyłek, które zamówiliśmy. Coraz częściej jednak jesteśmy zainteresowani również samodzielnym nadawaniem paczek czy listów. Jak zamówić kuriera? Wbrew pozorom to łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać, a w dodatku bardzo komfortowe, gdyż pozwala zaoszczędzić nasz cenny czas, ponieważ kurier odbiera przesyłkę z wybranego przez nas miejsca w wybranym czasie.

Jak zamówić kuriera?dhl samolot

Jest kilka sposobów, aby skorzystać z usług kuriera. Najprostszy i najwygodniejszy z nich to zamówienie usługi przez internet. Wystarczy wejść na stronę wybranej firmy kurierskiej i wypełnić dostępny formularz, który zwykle znajduje się w zakładkach w widocznym miejscu, a czasami nawet na stronie głównej. Istnieją również strony internetowe zrzeszające kilku usługodawców, co jest pomocne, jeśli nie jesteśmy pewni, z usług której firmy możemy skorzystać.

Samodzielne przejrzenie ofert w internecie pozwala na szybkie porównanie cen proponowanych przez różnych przewoźników, a także zorientowanie się w dodatkowych usługach, którymi możemy być zainteresowani (czy można nadać przesyłkę tak, żeby już następnego dnia była u odbiorcy, czy jest opcja, by trafiła ona koniecznie do rąk adresata, a nie któregoś z domowników, czy można ją wysłać za granicę).

Inny sposób, jak zamówić kuriera, to zadzwonienie pod numer firmy kurierskiej. Zaletą tego rozwiązania jest to, że podczas rozmowy z konsultantem możemy dopytać o kwestie, co do których mamy wątpliwości.

Co musimy wiedzieć przed wysyłką?paczki kurier

Przed zamówieniem kuriera musimy przygotować niezbędne informacje na temat naszej przesyłki. Zwykle określenie, czy chcemy wysłać paczkę, czy list, nie stanowi większego problemu, natomiast ważne jest podanie gabarytu paczki, gdyż jest to parametr brany pod uwagę przy wycenie usługi. W tym wypadku liczy się nie tylko waga przesyłki, lecz także jej rozmiar, a nawet materiał, którym ją opakowaliśmy. Te informacje są istotne również z tego względu, że firma będzie mogła dzięki nim dostosować sposób przewozu. Możemy także podać, czy naszej przesyłce nie należy się szczególna troska w trakcie transportu, to znaczy, czy wysyłamy coś cennego lub coś, co łatwo uszkodzić przy nieodpowiednim postępowaniu.

Czytaj także  Inteligentna produkcja – postaw na usprawnione procesy produkcyjne

Następnym parametrem branym pod uwagę jest odległość do naszego adresata. Nie musimy znać dokładnej liczby kilometrów, to już wyliczy nasz usługodawca. Naszym zadaniem jest jedynie określenie kraju dostawy i dokładnego adresu. Na tej podstawie otrzymamy przybliżony czas dostarczenia przesyłki i, jeśli nie jesteśmy zainteresowani dodatkowymi opcjami, ostateczną cenę, którą zapłacimy za zamówioną usługę.

Co dalej?

Po określeniu dogodnego miejsca, do którego zamawiamy kuriera (na przykład nasz dom albo miejsce pracy), i czasu, który nam odpowiada, należy po prostu czekać na przybycie osoby, która odbierze od nas paczkę, a także zastosować się do innych zaleceń podanych przez firmę (zdarza się, że będziemy poproszeni o wydrukowanie etykiety przewozowej). Kiedy już oddaliśmy naszą przesyłkę w ręce kuriera, możemy sprawdzić jej status na stronie firmy, często kurierzy oferują także możliwość powiadomień mailowych lub esemesowych, dzięki którym wiemy, gdzie w danej chwili znajduje się to, co wysłaliśmy, i czy zostało już dostarczone.