Dostępne na rynku urządzenia liczące nie zastąpią umiejętności wykonywania zadanych działań, ale zdecydowanie usprawnią cały proces. Profesjonalny kalkulator przyda się zwłaszcza wtedy, gdy będziemy realizować zaawansowane rozliczenia, wymagające wykonania wielu działań. Jakie funkcje ma taki sprzęt?
Czym jest profesjonalny kalkulator?
Profesjonalny kalkulator to taki, który ma skomplikowane funkcje, które pozwalają na dokonywanie różnego rodzaju obliczeń. To, które funkcje okażą się niezbędne zależy głównie od nas i od specyfiki wykonywanych obliczeń. Na rynku funkcjonuje jeden główny podział omawianych urządzeń, w ramach których wymieniane są dwa ich rodzaje. Podstawowy profesjonalny kalkulator uwzględnia kolejność wykonywania działań i realizuje dość złożone operacje. Wśród funkcji, które determinują przynależność kalkulatora do grupy kalkulatorów naukowych znajdują się funkcje trygonometryczne, logarytmiczne, wykładnicze dowolnej potęgi oraz liczenie odwrotności. Dobry profesjonalny kalkulator ma ułamki zwykłe i możliwość przełączania się między systemem dwójkowym, ósemkowym, dziesiętnym i szesnastkowym oraz funkcję wyświetlenia w notacji wykładniczej. Taki kalkulator nadal może być kieszonkowy – ma prosty wyświetlacz, typową, choć rozbudowaną klawiaturę i najczęściej działa na baterie zegarkowe. Skomplikowane kalkulatory naukowe mają bardziej zaawansowane funkcje.
Jaki profesjonalny kalkulator można kupić?
W niektórych zawodach jest konieczność korzystania z bardzo zawansowanego profesjonalnego kalkulatora. Naukowy kalkulator graficzny, poza wykonywaniem skomplikowanych obliczeń, jest w stanie również nakreślić obraz graficzny funkcji (wykres) oraz wyrysować macierze. Najczęściej tego rodzaju urządzenia pracują również w zakresie liczb urojonych. Profesjonalny kalkulator inżynierski wyglądem i możliwościami przypomina niewielki komputer. Często ma wbudowaną bazę informacyjną, jest w dużej mierze programowalny. Na rynku dostępne jeszcze są kalkulatory inżynierskie liczące w odwrotnej notacji polskiej. Kalkulator naukowy fizyczny lub chemiczny ma dużo większy zasób zaprogramowanych stałych, dzięki czemu obliczenia są szybsze i dokładniejsze.
Jak wybrać profesjonalny kalkulator?
Niezależnie od rodzaju potrzebnego nam urządzenia, przed jego wyborem powinniśmy sprawdzić kilka zasadniczych elementów, które wpływają na komfort jego użytkowania. Profesjonalny kalkulator powinien mieć solidną obudowę, która przetrwa długie lata użytkowania. Większość kalkulatorów naukowych wyposażona jest w specjalną zaślepkę chroniącą klawiaturę i wyświetlacz. Do wyboru zazwyczaj jest zasilanie bateryjne (w podstawowych modelach na bateriach zegarkowych, w większych np. 2xAA) i panel słoneczny. Im większa bateria, tym dłuższy okres pracy na niej, ale i większa masa urządzenia. Zwróćmy także uwagę na to, czy do profesjonalnego kalkulatora dołączono szczegółową instrukcję, gdyż ze względu na ograniczoną ilość przycisków na klawiaturze, kalkulatory naukowe muszą wykorzystywać po 2, a niekiedy 3 przyciski funkcyjne.
Profesjonalny kalkulator nie kosztuje mało, ale dzięki rozbudowanym funkcjom z pewnością sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeba wykonywać skomplikowane obliczenia.