Rozpoczynając pracę z instalacjami elektrycznymi należy się wyposażyć w odpowiednie narzędzia, dzięki którym zoptymalizujemy sobie czas pracy. Potrzebne są zarówno narzędzia elektryczne, jak i ręczne. Kady elektryk w czasie pracy musi bowiem coś przykręcić czy dokręcić, łącząc ze elementy za pomocą śrub i wkrętów, a następnie sprawdzić napięcie. Co musi kupić elektryk?

Czego potrzebuje elektryk? Nie tylko narzędzia elektryczne

Każdy elektryk wykonuje różnego rodzaju prace. W przypadku wykonywania instalacji elektrycznych całość prac możemy podzielić na etapy. Każdy etap to konkretnie wykonywane czynności, a to wiąże się z zapotrzebowaniem na konkretne narzędzia. Fachowiec potrzebuje narzędzi do tzw. brudnych prac, czyli związanych z okablowaniem, przepustami, montażem rozdzielni czy puszek. Kupmy miarę zwijaną, popularnie zwaną metrówką. Potrzebny jest także ołówek monterski, a także laser krzyżowy ze statywem. Laser jest urządzeniem służącym do wyznaczania płaszczyzn poziomych, pionowych, skośnych. Ułatwia wyznaczanie tras kablowych w pomieszczeniach, wyznaczanie punktów gniazdkowych, świetnie sprawdza się przy wyznaczaniu punktów oświetleniowych. Jednym z niezbędnych narzędzi elektrycznych jest młotowiertarka udarowa SDS, czyli narzędzie, bez którego trudno byłoby wywiercić otwór pod puszki instalacyjne. Elektryk potrzebuje także młotka.

Narzędzia elektryczne dla elektryka

Każdy elektryk potrzebuje wkrętarki akumulatorowej. Jest to jedno z narzędzi elektrycznych, które ma szeroki zakres zastosowań. Podstawowym parametrem wkrętarki jest jej moc, którą określa napięcie akumulatora od 3,6 V (skręcanie szafek, drobne prace monterskie) do 18 V (profesjonalne prace monterskie, wiercenie otworów w ścianach, drewnie, blachach). Wśród tego typu urządzeń w podręcznej torbie elektryka musi się znaleźć również próbnik elektryczny, który służy do sprawdzenia obecności napięcia w obwodzie elektrycznym. Znajdująca się w probówce neonówka zaświeci się w momencie, kiedy końcówką śrubokręta dotkniemy do np. przewodu będącego pod napięciem przy jednoczesnym dotknięciu palcem końcówki próbówki (skuwki). Podczas prac z przewodami potrzebne są nie tylko narzędzia elektryczne. Potrzebna będzie również taśma izolacyjna, która służy np. do naprawy przewodów, kabli m.in. odizolowania uszkodzonych przewodów fazowych od innych przewodów czy otoczenia. Kupmy również zestaw śrubokrętów i wkrętaków elektrycznych. Narzędzia powleka się odpornym materiałem izolującym, który pokrywa także większą część grota. Bez izolacji pozostawiona zostaje tylko końcówka robocza. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, tego typu wkrętakami możemy bezpiecznie pracować przy napięciu dochodzącym do 1000 V.

Czytaj także  Monitor z zakrzywionym ekranem - czy warto? Zalety i wady tego innowacyjnego rozwiązania

Jakie inne narzędzia elektryczne są potrzebne?

Wśród niezbędnych narzędzi elektrycznych trzeba wymienić te służące do pomiarów. Poza wcześniej wspomnianym próbnikiem elektrycznym potrzebny jest wskaźnik napięcia do weryfikacji obecności napięcia, multimetr cyfrowy (uniwersalne urządzenie pomiarowe, dzięki któremu zmierzymy prądy, napięcia, rezystancję, ciągłość obwodów, niekiedy temperaturę otoczenia), a także cyfrowy detektor, który wykrywa pod warstwą tynku konstrukcje stalowe, drewniane oraz kable energetyczne będące pod napięciem. Kompletując skrzynkę narzędziową elektryka trzeba kupić także wiele narzędzi elektrycznych, które są niezbędne podczas prac z prądem. Pamiętajmy, że lepiej wybrać dobrej jakości akcesoria, które będą niezawodnie służyć przez wiele lat.