Prowadząc własny biznes ważne jest, by być łatwo znajdowanym dla klientów. Naszym obowiązkiem jest odpowiednia reklama swojej działalności oraz przejrzysta strona internetowa, która będzie na górze listy wyszukiwania w przeglądarce internetowej. Aby tak było ważne jest, by nasza witryna była dobrze wypozycjonowana. W dzisiejszych czasach do tego celu nie wystarczy, by mieć zawartych na stronie parę słów kluczowych, gdyż konkurencja jest naprawdę duża. Obecnie stosuje się pozycjonowanie na tak zwany długi ogon (Long Tail).  Na czym ono polega? Jakie jest jego zastosowanie? O tym, dowiesz się z niniejszego artykułu.

Czym jest długi ogon?

Długi ogon to nic innego jak frazy kluczowe ułożone w ciąg wyrazów. Dla przykładu takim Long Tailem będzie fraza „Beżowa dzianinowa sukienka damska cena”. Tak długie frazy rzadko się powtarzają, dlatego znalezienie się w TOP10 wyszukiwania jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku pojedynczych słów kluczowych. Poza tym, osoba szukająca przykładowej beżowej sukienki uzyskuje większą trafność i szybciej znajduje to, co szuka niż w przypadku wpisywania pojedynczych słów, na przykład sukienka. Z frazy long tail wiemy, że sukienka ma być beżowa, dzianinowa oraz to, że osobę poszukującą interesuje cena.

Widoczność strony w przeglądarce

Widoczność strony sprawdzić możemy za pomocą dostępnych na rynku narzędzi, zależy ona od liczby słów kluczowych oraz fraz. Do takiego testu służą aplikacje takie, jak SENUTO czy SEMTORM.
Widoczność strony w Google to nic innego, jak liczba słów kluczowych prowadzących do strony. Można ją sprawdzić za pośrednictwem narzędzi do analizy widoczności strony: SENUTO oraz SEMSTORM. Widoczność strony dzielimy na grupy TOP 50, TOP 10 czy TOP 3. Wymienione wyżej narzędzia sprawdzą następujące aspekty związane z Twoją stroną internetową:

Jakie słowo kluczowe powoduje wyświetlenie Twojej strony najczęściej
Jaki jest adres podstrony, do którego prowadzi konkretna fraza
Jaka jest miesięczna liczba wyszukiwań serwisu przy pomocy danej frazy
Szacowaną pozycję strony w wyszukiwarce

Czytaj także  Przykłady dobrze prowadzonych sklepów na Facebooku

Dzięki otrzymanym wynikom możemy poprawić frazy kluczowe tak, aby podnieść oglądalność strony i jej pozycję w wyszukiwarce.

Korzyści płynące ze stosowania Long Tail

Do najważniejszych korzyści należą:

Niska konkurencja w wynikach wyszukiwania
Szybszy efekt działania przeglądarki
Tani koszt pozycjonowania
Wyższy współczynnik konwersji

Sprawdzanie efektów stosowania pozycjonowania szerokiego

Pomiar efektów jest sprawą indywidualną dla każdej strony internetowej. Dla przykładu w sklepie internetowym może być to ruch na witrynie oraz obrót sklepu. Zastosowanie długiego ogona to wygoda również dla programisty piszącego naszą stronę oraz klienta, który szybko znajduje to czego szuka. Przy pozycjonowaniu słów kluczowych efekty są dużo gorsze. Należy jednak pamiętać, że użytkownicy przeglądarek rzadko używają długich fraz w wyszukiwaniu. Zatem warto zrobić analizę efektów przy pomocy jednego z wymienionych narzędzi i sprawdzić, które słowa dają najlepsze efekty i tych użyć we frazach long tail. W ten sposób stworzymy pewnego rodzaju hybrydę. Osoba poszukująca znajdzie nas po słowach kluczowych, a jeżeli uściśli swoje poszukiwania to znajdzie nas po frazie. Nie warto kasować słowa kluczowego, które ma wysokie wyniki wyszukiwania i zastępować long tailem. Polecamy drugi raz użycie tego samego słowa w długim ogonie.

Podsumowanie

Long Tail jest bardzo skuteczny, jeżeli mamy do czynienia z klientem, który poszukuje konkretnego produktu i zna jego parametry. W takim przypadku dostanie on szybko wyniki. Jeżeli zastosujemy Long Tail bardzo prawdopodobne jest, że zostaniemy wysoko wyświetleni w przeglądarce, co spowoduje, że nasza witryna będzie częściej odwiedzana, co znowu powinno przynieść korzyści finansowe dla naszej firmy. Zastosowanie słów kluczowych jest dobre dla klientów, którzy nie są jeszcze skonkretyzowani, na przykład szukają sukienki damskiej, ale jeszcze nie wiedzą jaki ma być jej kolor czy materiał, z którego jest zrobiona. Aby być dobrze wyświetlanym w Google, warto użyć obydwu rozwiązań jednocześnie, sprawdzając efekty ich działania przy pomocy narzędzi do sprawdzania widoczności strony.