Wysyłanie paczek jest łatwym procesem choć czasami nadawca może mieć jakieś wątpliwości dotyczące zapakowania przesyłki lub jej zmierzenia czy nadania.

Przesyłki kurierskie – rodzaje

Rodzaje przesyłek kurierskich uzależnione są od ich wymiaru oraz długości, a także szerokości i wysokości. Wyróżnić można następujące rodzaje przesyłek:
* paczka paczkomatowa – przesyłki można nadawać oraz odbierać o każdej porze dnia i nocy przy pomocy paczkomatów. Ważne jest jednak, aby kształt paczki był prostopadłościanem o maksymalnych wymiarach:
– gabaryt A – wielkość 8 x 38 x 64 cm, waga 25 kg,
– gabaryt B – wymiary 19 x 38 x 64 cm, o wadze 25 kg,
– gabaryt C – mający wymiary 41 x 38 x 64 cm i wagę 25 kg,
* paczka standardowa – jest to najpopularniejszy typ przesyłki mający kształt prostopadłościanu lub sześcianu, a jej najdłuższy wymiar nie może przekroczyć 120 cm, a suma wszystkich wymiarów może wynosić maksymalnie 220 cm,
* paczka niestandardowa – ten rodzaj przesyłki dopuszcza wielkość jednego wymiaru do 120 cm, a suma wszystkich wymiarów nie może przekroczyć 220 cm. Przesyłką niestandardową wysyłać można elementy cylindryczne, okrągłe oraz z wystającymi fragmentami,
* paczka gabarytowa – waga paczki gabarytowej obliczana jest według wzoru: długość razy szerokość i razy wysokość, a następnie wynik dzielony jest przez 6000. Przesyłka, która waży więcej niż 50 kg objęta jest dodatkową płatnością za każdy dodatkowy kilogram, a całkowita waga paczki gabarytowej nie może przekroczyć 70 kg,
* paczka dłużycowa – długość najdłuższego boku tej przesyłki nie może mieć więcej niż 200 cm, a maksymalna waga to 30 kg.

Jak podawać kolejność wymiarów przesyłki kurierskiej?

Do mierzenia przesyłki używa się miary, a mierzona przesyłka musi być odpowiednio zapakowana. W przesyłkach, które mają klasyczny kształt ich wielkość podaje się w centymetrach rozpoczynając od długości poprzez szerokość, aż po długość.

Czytaj także  Bezpieczeństwo IT w obliczu współczesnych możliwości

Jak określa się wagę przesyłek kurierskich?

Wysyłając przesyłkę spotkać można się z różnymi określeniami jej wagi. Wyróżnić można wagę wymiarową, rzeczywistą lub rozliczeniową, co może sprawiać pewne kłopoty osobie nadającej przesyłkę.
Waga wymiarowa odnosi się do wymiaru paczki, na który składa się długość, szerokość oraz wysokość i waga. Parametry przesyłki sprawdzane są poprzez jej zwarzenie oraz zmierzenie.
Waga wymiarowa zwana inaczej gabarytową lub objętościową pozwala określić ile miejsca przesyłka kurierska zajmie w transporcie.
Waga rzeczywista jest wagą przesyłki, a waga rozliczeniowa podawana jest przy wystawieniu faktury i porównuje się ją z wagą wymiarową.
Wymiary przesyłki muszą być podane w sposób dokładny i staranny. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które pomoże podać wymiary przesyłki jest używanie do pakowania tradycyjnych kartonów, które często mają podane wymiary na jednej ze ścian kartonu.
Przesyłki zapakowane w folię często uznawane są za paczki niestandardowe i mogą generować większy koszt wysyłki.