Coraz więcej osób narzeka na problemy związane z wypadaniem włosów i łysieniem plackowatym. Istnieje wiele przyczyn pojawiania się takich kłopotów, a także dostępne są różne metody zapobiegania i hamowania takich procesów. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ odpowiednia wiedza może być bardzo pomocna w walce z takimi niechcianymi i wstydliwymi problemami.
Przede wszystkim, należy pamiętać, że wypadanie włosów jest fizjologicznym procesem ludzkiego organizmu, który dotyczy wszystkich ludzi. Innymi słowy, każdy musi się liczyć z tym, że codziennie będą mu wypadać włosy. Jeśli ilość wypadających włosów nie jest duża (np. około 100 dziennie) to jest to jak najbardziej normalny proces, którym nie trzeba się przejmować. W przypadku utraty większej ilości włosów, które nie są zastępowane nowymi, mamy do czynienia z problemem o charakterze medycznym.
Różne przyczyny wypadania włosów
Ludzki włos żyje przez około 2-6 lat. Pierwsza faza jego życia to wzrost, następnie włos zamiera i przechodzi do fazy spoczynku, w której wypadanie włosów podczas czesania czy też mycia jest sprawą normalną i naturalną. Generalnie 80% włosów człowieka powinno znajdować się w fazie wzrostu, a tylko 3-5% w fazie spoczynku. Czasami jednak takie cykle żywotności są zakłócane i mogą pojawiać się problemy polegające na tym, że włosów w fazie spoczynku jest coraz więcej. Okres ten może się wydłużać i w takim przypadku nawet nowe włosy są słabe i szybko wypadają.
Wypadanie włosów jest problemem posiadającym wiele różnych przyczyn. Jedną z nich może być stres, stany depresyjne, operacja czy też przebyta choroba zakaźna (np. grypa). Nie należy również zapominać o tym, że wypadanie włosów może być spowodowane przez zażywanie lekarstw, takich jak antybiotyki, leki na nadciśnienie czy też leki, które obniżają poziom krzepnięcia krwi. Zbyt drastyczne odchudzanie i dieta, w której brakuje żelaza i witamin z grupy B to kolejna przyczyna problemu, jakim jest wypadanie włosów.
Te oraz inne przyczyny chorobowe, genetyczne czy też związane z nieprawidłową pielęgnacją włosów, sprawiają, że w organizmie zachodzą zmiany. Kolagenowa otoczka otaczająca korzeń włosa ulega zwłóknieniu. Korzeń jest więc uciskany i dociera do niego za mało składników odżywczych. W związku z tym włos jest coraz mniejszy, słabszy i po pewnym czasie może przestać odrastać. Oczywiście wypadanie włosów jest problemem, któremu można zapobiec. Należy stosować skuteczne metody przytwierdzania korzenia włosa w skórze głowy oraz pobudzania jego odbudowy. W tym celu stosuje się szampony i preparaty dostarczające włosom składniki odżywcze.
Likwidacja głównej przyczyny wypadania włosów jest bardzo istotna. Należy więc wyleczyć się z danej choroby, pokonać stres czy też zrezygnować z restrykcyjnej diety, aby ilość włosów wróciła do normy.
Inną przyczyną wypadania włosów może być choroba autoimmunologiczna, w wyniku której organizm atakuje sam siebie. Do takich chorób zalicza się tak zwane łysienie plackowate. W ramach tej choroby wypadanie włosów zauważane jest w konkretnych miejscach na głowie i nie ma ono charakteru równomiernego.
Ochrona przed wypadaniem włosów
Warto stosować specjalistyczne szampony oraz korzystać z porad fryzjerów. Należy delikatnie myć, rozczesywać włosy i masować skórę głowy. Dobrym pomysłem jest też ochrona włosów przed wodą czy też chlorem. Nie należy zapominać o diecie bogatej w witaminy A, B, E oraz składniki, takie jak żelazo, cynk, selen i magnez.