Jeszcze kilka lat temu, wielu obywateli, którzy nie mają związku z branżą IT nie spodziewało się, jak dużo będziemy zawdzięczać Internetowi. Dziś już normalnym jest załatwianie spraw urzędowych przez Internet. Zachęca do tego sam rząd. Innym miejscem, nieurzędowym, jakie często się odwiedza, aby coś załatwić jest bank. Tam również, w większości przypadków, należało pojawić się osobiście aż do czasu…

Elektroniczna rewolucja w bankach

Banki nie mogły sobie pozwolić, aby zostać w tyle. Zaczęło się od większych możliwości za pomocą bankowości elektronicznej, do której mają dostęp już zatwierdzeni klienci.
Dzięki posiadaniu elektronicznego konta, większość banków umożliwiła składanie wniosków takich jak 500 plus, czy wprawka plus przez Internet. Tożsamość wnioskodawcy została potwierdzana przed daną placówkę bankową.

Kolejne, mijające miesiące przynosiły coraz śmielsze kroki. Od niedawna, za pomocą komputera czy telefonu, możemy otworzyć swoje konto bankowe! Skoro niektóre firmy udzielają pożyczek na sam dowód osobisty, to czemu by nie uprosić sprawy obywatelom chcącym korzystać z usług bankowych.

Łatwo i bezpiecznie

Osoby projektujące system, odpowiedzialny za weryfikację kont zakładanych przez Internet, zadbały o to, aby był on prosty i bezpieczny.
Nie każdy obywatel jest dobrze oswojony z obecną technologią. Z tego względu, procedury otworzenia konta drogą elektroniczną musiały spełnić te dwa warunki, co nie jest takie proste – ale udało się!

Procedury w różnych bankach mogą nieco się różnić, ale generalnie wyglądają podobnie.
Krok pierwszy to odwiedzenie strony wybranego banku i odszukanie opcji „załóż konto” lub „otwórz konto”. Z pewnością będzie ona dobrze widoczna, przecież pozyskiwanie klientów to jedna z najważniejszych rzeczy jakie robią banki.
Krok drugi to wypełnienie prostego formularza z podstawowymi danymi osobowymi.
Krok trzeci (i najważniejszy) to potwierdzenie konta, czyli swojej tożsamości. Opcji jest kilka. Najpopularniejszą z nich jest wykonanie selfie za pomocą aplikacji mobilnej banku. Niektóre placówki oferują rozmowę przez darmowy komunikator – skype. Inną możliwością jest przesłanie umowy za pomocą kuriera. Podpisujemy dostarczoną umowę, odsyłamy i Twoje konto przez Internet gotowe!

Czytaj także  Co powinna zawierać faktura?

Piękne w swojej prostocie! Po założeniu takiego rachunku bankowego, możemy zapoznać się z możliwościami jakie oferuje bankowość elektroniczna. Od teraz jako pełnoprawny klient, możesz bardzo wiele zrobić za pomocą bankowości elektronicznej.
Placówki te udzielają pożyczek przez Internet. Możliwe jest założenie konta oszczędnościowego, lokaty czy otworzenie konta dla dziecka.
Jest tylko jedna mała, ale bardzo ważna rzecz. Podczas wszystkich tych czynności bądź bardzo ostrożny. Banki dbają o bezpieczeństwo Twoich danych, ale nie mogą wszystkiego zrobić za Ciebie.
Strzeż swojego hasła, nie zapisuj go! Zwróć uwagę, czy wszystko się podczas wpisywania kodów akceptujących przelewy. Jeżeli zauważysz coś podejrzanego, wycofaj się z danej czynności aż do upewnienia się czy wszystko jest w porządku.