Kiedy w 1879 roku Thomas Edison opatentował żarówkę, z pewnością nie spodziewał się, że ten przedmiot całkowicie odmieni świat. Dziś nikt nie wyobraża sobie bez niego życia, a producenci wciąż starają się stworzyć produkt idealny. Dziś poza tradycyjnymi żarówkami wolframowymi znajdziemy w sklepach także m.in. modele LED. Czym się różnią i które są lepsze?

Zalety i wady żarówek LED

Żarówki LED coraz częściej wypierają te wolframowe, ponieważ pobierają bardzo mało mocy. Cechuje je też duża efektywność, jeśli chodzi o przekształcanie pobieranej energii elektrycznej na światło, które dociera do naszych oczu. Choć jasność takich produktów uzależniona jest od mocy, to w razie potrzeby możemy dokupić specjalne listwy LED, które doskonale doświetlą wybrane przez nas miejsce, np. kuchnię. Żarówkę LED wyróżnia bardzo duża odporność na uszkodzenia, a przy tym jej żywotność jest wyjątkowo długa – nawet 30000 lub 45000 godzin!

Mówi się, że największą wadą oświetlenia LED jest z pewnością jego cena. Dobrej jakości żarówki kosztują znacznie więcej niż te wolframowe, ale wciąż kosztuje tylko kilka złotych. W dodatku porównując żywotności obu rodzajów, ta inwestycja może szybko się zwrócić. Warto zapoznać się z żarówkami w ofercie sklepu Kwazar-Lampy

Zalety i wady żarówek wolframowych

Jedną z największych zalet żarówek wolframowych jest to, iż emitują one światło zbliżone do naturalnego. Dzięki temu nasze oczy nie męczą się zbyt szybko i wszystko doskonale widzimy, gdyż takie światło dobrze oddaje barwy. Ich cechą charakterystyczną jest brak zakłóceń elektromagnetycznych, a także bardzo niska cena – nawet, jeśli czeka nas wymiana kilku żarówek w domu, z pewnością nie wydamy zbyt wiele, jeśli zdecydujemy się na modele wolframowe. Takie żarówki mogą być poza tym stosowane zarówno w niskich temperaturach, jak również wysokich.

Czytaj także  Aplikacje niezbędne do biura

Niemniej tradycyjne żarówki mają też swoje wady. Podstawową jest niska wydajność połączona z wysoką energochłonnością. Są one też mało żywotne, ponieważ świecą zaledwie ok. 1000 godzin (co w porównaniu do bardziej nowoczesnych żarówek jest niezbyt dobrym wynikiem).

Różnice między żarówką wolframową a LED-ową

Żarówka wolframowa różni się od żarówki LED m.in. energetyczną efektywnością. Ta tradycyjna potrzebuje o wiele więcej energii do wygenerowania takiej samej ilości światła, co model LED. Osiąga to więc znacznie większym kosztem, co przekłada się zwykle na wyższe rachunki za energię elektryczną.

Opisywane żarówki różnią się też samą budową. Model wolframowy jest szklaną bańką, która wypełniona jest szlachetnym gazem. W środku umieszczony jest także wolframowy żarnik, który nagrzewa się do białości i świeci pod wpływem przepływającego prądu. Natomiast żarówka LED stanowi połączenie dużej ilości diod, dzięki którym daje jasne światło. Dodatkowymi jej elementami jest sterownik i obudowa, niekiedy też układ optyczny (jego rolą jest rozpraszanie, wzmacnianie lub kierowanie wiązki światła w konkretne miejsce).

Żarówka wolframowa kosztuje niewiele mniej, a biorąc pod uwagę jej żywotność i pobór energii, wszystko wskazuje na to, że żarówka LED jest znacznie lepszym wyborem na miarę XXI wieku. Szacuje się nawet, że wymiana wszystkich tradycyjnych żarówek na te LED-owe może obniżyć koszty oświetlenia o ok. 85%.