Kleje są to substancje chemiczne, przeważnie w postaci ciekłej, które służą do łączenia ze sobą elementów bez naruszania ich fizycznej struktury np.: przy użyciu wkrętów, śrub itp. Ze względu na wiele cech fizycznych takich lepkość, rodzaj substancji wiążącej, temperatura stosowania oraz czas wiązania, kleje są wykorzystywane praktycznie w każdej dziedzinie życia człowieka. Poczynając od najprostszych klejów do papieru, a kończąc na klejach do metali, szkła, ceramiki, tworzyw sztucznych i wiele innych. Kleje dzieli się na kleje naturalne, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz kleje syntetyczne. W przemyśle największe znaczenie mają te drugie.
Podział klejów ze względu na mechanizm klejenia
Ze względu na mechanizm klejenia można wyróżnić:
– kleje rozpuszczalnikowe, które wnikają głęboko w strukturę klejonego materiału, poprzez jego częściowe rozpuszczenie. Po odparowaniu rozpuszczalnika zostaje trwała spoina. Wykorzystuje się je do klejenia tworzyw sztucznych.
– kleje oparte na polimerowych żywicach, które nie wnikają głęboko w powierzchnię, ale mają one silne oddziaływanie chemiczne z klejonym materiałem. Wykorzystywane są do łączenia szkła i metali oraz wszystkich powierzchni gładkich.
– kleje mieszane stanowiące połączenie dwóch powyższych. Są one przeznaczone do klejenia materiałów porowatych. Tego rodzaju substancje są najpopularniejsze, ponieważ używa się ich do materiałów, które łatwo skleić.
Kleje termotopliwe oparte na żywicach polimerowych
Tego rodzaju kleje przechodzą ze stanu stałego w ciekły pod wpływem temperatury. Bazą ich wykonania jest octan etylenowo-winylowy, poliuretan oraz poliolefin. W zależności od wykorzystanej bazy temperatura aplikacji waha się od 120 °C do 180 °C. W procesie produkcji dodaje się również woski, które obniżają temperaturę pracy, antyutleniacze oraz plastyfikatory dla polepszenia elastyczności spoiny.
Kleje w produkcji filtrów
W produkcji filtrów wykorzystuje się opisane wyżej kleje termotopliwe. Stosuje się je przy łączeniu ram filtra oraz przy dystansowaniu w przypadku filtrów złożonych. Ze względu na różnego rodzaju wykorzystanie urządzeń filtrujących stosuje się różne kleje. Spoidła wykorzystywane w produkcji filtrów paliwowych i olejowych, muszą być odporne na właściwości rozpuszczające środków przemysłu petrochemicznego. Natomiast filtry powietrza o budowie plisowanej muszą utrzymywać swój kształt przez cały okres życia, aby to osiągnąć, producenci muszą zastosować odpowiedniego rodzaju kleje, których właściwości pozostaną niezmienne w trakcie używania filtra. Tego rodzaju kleje muszą tworzyć spoinę o odpowiedniej wytrzymałości oraz elastyczności na oddziaływanie mechaniczne.
Podsumowując, kleje przemysłowe są wykorzystywane praktycznie w każdej dziedzinie ludzkiego życia, z czego przeciętny człowiek przeważnie nie zdaje sobie sprawy. Klejom stawia się wysokie wymogi odnośnie właściwości chemicznych i fizycznych. To właśnie od posiadanych cech zależy możliwość wykorzystania klejów w produkcji różnego rodzaju produktach takich jak silniki, elektronika, meble, urządzenia medyczne.