Patrząc na świat przemysłu, nie trudno zauważyć, że prawie każda branża stosuje jakąś technikę sklejania. Czasem jest to użycie w bardzo niewielkiej ilości, a innym razem są to ilości kleju, których przeciętny człowiek nie zobaczy w całym swoim życiu. Zawsze jest jednak on niezbędny, aby wszystko działało tak, jak powinno – od zwykłych karteczek samoprzylepnych, przez uszczelki, aż do sklejania wielkich konstrukcji. Klej wiecznie żywy to jedno z ciekawszych rozwiązań. Jak działa i gdzie go stosować?

Klej wiecznie żywy – czym jest?

Klej wiecznie żywy składa się z elastomerów, czyli tworzyw polimerowych pochodzenia zarówno sztucznego, jak i naturalnego. Posiada on świetnie właściwości kohezyjne, jak i adhezyjne, które mają związek z wewnętrzną spójnością i możliwością przylegania do powierzchni, na którą jest nakładany. Jeśli chodzi o jego fizyczne właściwości, ma on mleczny kolor w formie rozpuszczonej, a po odparowaniu wody robi się przezroczysty.
Jego nazwa wzięła się z tego, że tak naprawdę nigdy nie zasycha na stałe, zachowując pewnego rodzaju lepkość. Jest inaczej zwany PSA, czyli Pressure Sensitive Adhesive, co w wolnym tłumaczeniu oznacza klej wrażliwy na docisk. Wzięło to się z tego, że wystarczy docisnąć dwie powierzchnie ze sobą, a kleje wiecznie żywe poradzą sobie z resztą, spajając ze sobą oba tworzywa.
Zależnie od zastosowanej technologii i dokładnego składu, klej ten może być używany wielokrotnie bądź sklejać na stałe, co czyni go bardzo uniwersalnym wyborem.

W czym znajdzie zastosowanie?

Z racji na swoje właściwości, klej wiecznie żywy radzi sobie najlepiej w przemyśle opakowaniowym, a więc też logistycznym. Znajduje on szerokie zastosowanie przy produkcji kopert, taśm klejących, samoklejących się kartonów wysyłkowych, jak i wielu innych opakowaniach.
Warto jednak wiedzieć, że jest on też z powodzeniem używany w przemyśle meblowym, gdzie pozwala na sklejanie ze sobą różnych tworzyw. Produkty, które potrzebują różnego rodzaju naklejek, też zostają zwykle sklejone właśnie tym rodzajem spojenia. Etykietowanie, laminowanie, oklejenie, a nawet produkcja pieluch – wszędzie tam używa się kleju wiecznie żywego, co pokazuje, jak ważną jest on częścią naszego świata.

Czytaj także  Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim?

Jak dobrze wybrać klej wiecznie żywy?

Kleje tego rodzaju mają niezwykle szerokie zastosowanie, jednak trzeba pamiętać, że nie istnieje tylko jeden, uniwersalny rodzaj tego rozwiązania. Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych opcji, które będą różnić się od siebie przeznaczeniem. Ten sam klej wiecznie żywy nie sprawdzi się zarówno w pokoju dziennym, jak i na tarasie w okresie zimowym. Dlaczego? Chodzi o temperaturę.
Dlatego trzeba pamiętać, żeby przemyśleć pożądane zastosowanie przed zakupem produktu, gdyż inaczej może on nie spełnić oczekiwań. Musi on zostać dobrany tak, aby zachowywał swoje właściwości kohezyjne i adhezyjne w temperaturze, w której będzie spajał dane przedmioty i materiały.