Składanie gamingowego komputera to ogromne wyzwanie. W pierwszej kolejności dla portfela, ponieważ poszczególne części są naprawdę drogie, lecz głównie z powodu ogromnego wyboru dostępnych na rynku elementów. I choć jest to bardzo trudne, a szczególnie dla amatora, to jednak dzięki dostępnym poradnikom nawet zupełny laik będzie w stanie zakupić świetny sprzęt. Szczególnie mocno należy przyjrzeć się temu, jaką wybierze się kartę graficzną. Warto więc rozeznać się w tym, jakie są obecnie dostępne na rynku karty graficzne NVIDIA.

Modele budżetowe

NVIDIA to firma, która jest największym i najlepiej rozpoznawalnym producentem chipów graficznych na świecie. Nic więc dziwnego, że wielu graczy kompletując swoje zestawy do grania, zwraca uwagę tylko na karty od tego producenta.
Sporo osób może się obawiać, że tak znana marka celować będzie jedynie w zamożnych graczy. Na szczęście nie, ponieważ w jej ofercie dostępne są także modele budżetowe, które zapewniają świetną zabawę za rozsądną cenę. Gracze w tym wypadku powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na GeForce GTX 1650. Karta ma 4 GB najnowszej pamięci DDR5, a także 896 rdzeni CUDA, dzięki czemu zapewnia płynność w nawet najnowszych grach.

Karty graficzne NVIDIA do 2000 zł

Kim są w przeważającej większości dzisiejsi gracze? Są to osoby, które na grach się wychowały i dziś są aktywni zawodowo, a więc mają o wiele większy budżet na swoje przyjemności. Nic więc dziwnego, że ich zestawy komputerowe wyposażane są w nieco bardziej zaawansowane karty. Jakie są więc polecane modele do 2000 złotych?
Dysponując takim budżetem zdecydowanie najlepiej wybrać prawdziwą rewelację z rodziny NVIDIA, czyli niezwykle popularną kartę GeForce RTX 3060. Prezentowany model posiada aż 12GB pamięci GDDR6, a także 3584 rdzeni CUDA. Dodatkowo charakteryzuje się 192-bitowa szyną danych oraz taktowaniem rdzenia na poziomie 1837 MHz. Tak wysokie parametry sprawiają, że karta zapewnia stabilne 60 klatek na sekundę w nawet najnowszych grach. Oczywiście wszystko w tym wypadku zależy od stopnia szczegółowości grafiki. To, co jednak jest kluczowe dla tego modelu, to obecność Ray Tracing, czyli najnowocześniej technologii znacznie poprawiającej wygląd grafiki.

Czytaj także  3 plusy zakupów spożywczych online

Topowe modele kart graficznych

Na rynku kart graficznych znaleźć można coś dla każdego — producent przygotował modele dla początkujących użytkowników, którzy dopiero zaczynają przygodę z grami, ale też i dla tych, którzy w wirtualny świat wsiąkli lata temu. Jak można się bez trudu domyślić, w ofercie topowego producenta są również karty o bardzo wysokiej cenie. Topowo modele bez problemu przekraczają kwoty 4, a nawet 5 tysięcy złotych.
Jeśli dla kogoś cena nie gra roli i po prostu chce mieć najlepszą dostępną obecnie kartę w swoim komputerze, powinien zainteresować się modelem GeForce RTX 4080. Jej parametry techniczne robią ogromne wrażenie: 16GB pamięci GDDR6, 9728 rdzeni CUDA, a także taktowanie rdzenia o wartości 2205 MHz. Jest to karta, która jeszcze przez wiele lat zapewniać będzie najwyższą możliwą jakość rozrywki.