Podczas wybierania monitora komputerowego nie wystarczy zwracać uwagę tylko na jego markę, przekątną lub typ matrycy. Coraz zacieklejsza walka o klienta sprawia, że na rynku pojawiają się niezwykle ciekawe pomysły mające na celu przyciągnąć uwagę klientów i skłonić ich do zakupów. Doskonałym przykładem takiego działania może być nowość ostatnich lat, czyli monitor z zakrzywionym ekranem. Czy faktycznie warto go nabyć?

Najważniejsze zalety zakrzywionych monitorów

Z jakiego powodu powstały zakrzywione monitory? Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, lecz nie jest to nowa technologia, ponieważ od lat wykorzystywana jest w kinach. Każdy obecnie używany kinowy ekran jest delikatnie zakrzywiony, co pozwala uniknąć zniekształceń powstałych na płaskiej powierzchni ekranu. I choć najwięcej korzyści uzyskuje się na bardzo dużych powierzchniach, to na małych monitorach także wiele się zyskuje, jeśli są zakrzywione.
Najważniejszą zaletą płynącą z zakrzywionego ekranu jest zdecydowanie lepsza jakość wyświetlanego obrazu. Nawet nowoczesne ekrany nie generują doskonałego obrazy, jeśli patrzy się na nie pod kątem. Oznacza to, że na brzegach płaskiego ekranu obecny będzie wyraźnie brzydszy obraz. Jeśli jednak zakrzywi się monitor, efekt ten znika i na całej jego powierzchni jakość kolorów jest na bardzo wysokim poziomie.
Inną ciekawą zaletą jest uzyskiwany efekt zanurzenia się w obrazie. Monitor niejako owija się wokoło głowy użytkownika, ponieważ widzenie peryferyjne zostaje pokryte krzywizną ekranu. Sprawia to, że granie w gry komputerowe lub oglądanie filmów na monitorze staje się o wiele atrakcyjniejsze.

Czy zakrzywione monitory mają jakieś wady?

Monitory z zakrzywionymi ekranami mają bardzo ciekawe zalety, które w znacznym stopniu uprzyjemniają korzystanie z komputera. Nie tylko cechują się lepszą jakością obrazu, lecz także większą immersją. Czy mają one jednak jakieś wady?
Monitor tego typu posiada jedną dość znaczącą wadę — może być użytkowany tylko przez jedną osobę. Najlepsze efekty osiąga się bowiem wtedy, gdy użytkownik siedzi idealnie na wprost monitora, czyli jego wzrok pada na jego środek. Jeśli będą z niego korzystały dwie osoby, siłą rzeczy będą siedziały po bokach monitora, co oznaczać będzie dla nich zniekształcony obraz.

Czytaj także  Współczesny przemysł samochodowy

Kto powinien zainteresować się zakrzywionymi monitorami?

Często wiele osób zastanawia się nad tym, czy zakup monitora za zakrzywionym ekranem to dobra decyzja. Czy taki sprzęt będzie odpowiedni dla każdego?
Monitory z zakrzywionym ekranem będą idealnym wyborem dla wszystkich użytkowników, którzy wykorzystują komputer przede wszystkim do rozrywki. Oglądanie filmów czy też granie w gry na takim sprzęcie będzie znacznie przyjemniejsze. Wiedzieć również trzeba, że zakrzywiona powierzchnia ekranu ułatwia przeglądanie internetu, a także pracę, więc z możliwości tego sprzętu mogą korzystać także osoby wykorzystujące komputer głównie do pracy.