Wielu przedsiębiorców, którzy planują rozpocząć działalność związaną ze sprzedażą towarów lub usług zastanawia się nad wyborem określonego modelu działalności. Osoby, które dysponują dużym kapitałem oraz solidnym zapleczem marketingowym mogą pokusić się o stworzenie własnej marki, która w dłuższej perspektywie może stać się konkurencyjna na rynku. Dla przedsiębiorców, którzy pragną rozpocząć swój biznes z nieco mniejszym nakładem finansowym, odpowiednim modelem działalności może być działalność franczyzowa. Na czym polega franczyza? Czy franczyza się opłaca? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Czym jest działalność franczyzowa?

Franczyza polega na prowadzeniu własnej działalności sprzedażowo-usługowej pod szyldem innej, najczęściej znanej marki. Oznacza to, że przedsiębiorca jest w dużym stopniu uzależniony od franczyzodawcy. Warunki współpracy między franczyzodawcą i franczyzobiorcą określa się w umowie. Taki model działalności nie wymaga dużych nakładów finansowych i pozwala znacznie łatwiej odnieść sukces niż w przypadku budowania własnego brandu. Prowadzenie biznesu pod okiem doświadczonego partnera biznesowego jest znacznie łatwiejsze. Franczyza polecana jest wszystkim przedsiębiorcom, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z działalnością sprzedażowo-usługową, jednak nie posiadają odpowiedniego zaplecza finansowego.

Jakie są zalety franczyzy?

Biznes franczyzowy ma bardzo wiele zalet. Jednym z największych plusów tego modelu działalności jest poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia współpraca z doświadczonym partnerem biznesowym. Decydując się na franczyzę nie trzeba martwić się o reklamę, ponieważ franczyzodawca to najczęściej znana firma, która zgromadziła już rzeszę wiernych klientów. Bardzo dużą zaletą jest również to, że franczyzobiorca otrzymuje pełne know-how. Podpisując umowę z franczyzodawcą nabywa on specjalistyczną wiedzę na temat prowadzenia danego biznesu. Ponadto franczyzodawca gwarantuje pomoc w wyborze lokalizacji i asortymentu, a także doradza w kwestiach takich, jak rekrutacja i szkolenie pracowników.

Czytaj także  Nowoczesna firma - co to takiego

Wady biznesu franczyzowego

Największą wadą franczyzy jest to, że na początku działalności trzeba ponieść wszystkie koszty licencji oraz płacić określony w umowie procent przychodu. Jest to szczególnie uciążliwe w pierwszych miesiącach, gdzie często koszt wynajmu lokalu oraz zatrudnienia pracowników jest zbliżony do miesięcznego obrotu.
Istotną wadą w przypadku biznesu franczyzowego jest również to, że przedsiębiorca nie może na własną rękę wprowadzać żadnych innowacji, ponieważ wszystkie jego działania są uzależnione od decyzji franczyzodawcy.

Koszty związane z rozpoczęciem działalności franczyzowej

Uruchomienie franczyzy zwiąże się z kilkoma kosztami początkowymi, takimi jak zakup licencji, wynajem lokalu, wypłaty dla pracowników oraz procent od dochodów, wartości sprzedaży lub obrotów. Koszt licencji to jednorazowa opłata, która wiąże się z wydatkiem rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku wielkich sieci franczyzowych, kwota ta może być znacznie wyższa.