Kleje termoptopliwe to doskonałe rozwiązanie dla każdego domu, które sprawdzi się w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Dawniej stosowane tylko w przemyśle – dziś dostępne za paręnaście złotych w każdym markecie. Niewielki koszt i mnogość zastosowań, o których pokrótce poniżej.

Co to są kleje termotopliwe?

Kleje termotopliwe do użytku domowego sprzedawane są najczęściej w postaci lasek, które władamy do specjalnych pistoletów na prąd. Pod wpływem temperatury (od 150 do 200 stopni) klej przechodzi w postać płynną i za pomocą końcówki pistoletu jest aplikowany na przeznaczone do łączenia miejsce. Główne składniki klejów termotopliwych to najczęściej połączenie kopolimeru etylenu z octanem winylu (w skrócie EVA) lub poliuretanu (opisywany PUR) albo poliolefiny (nazywany PO). W ich składzie znajdujemy też syntetyczne i naturalne żywice oraz barwniki i antyutleniacze odpowiadające za trwałość spoiwa. Ich kolor jest najczęściej bezbarwny, chyba że wybieramy te z zawartością brokatu lub innych dodatków, które najczęściej stosowane są do samodzielnego wykonywania ozdób, biżuterii czy przedmiotów domowego użytku.

Co można łączyć za pomocą klejów termotopliwych?

Tutaj możliwości są wręcz nieograniczone! Kleje termotopliwe łączą niemalże wszystko! Począwszy od papieru i kartonu, przez plastik, szkło i ceramikę, drewno i jego pochodne, a na metalu kończąc. Są doskonałą alternatywa dla tradycyjnych metod spajania materiałów, ponieważ nie zostawiają skutków ubocznych i nie wymagają wiercenia czy przebijania. Jednak największa zaleta klejów termotopliwych to możliwość łączenia ze sobą różnego rodzaju struktur. Bez problemu skleimy drewno ze szkłem oraz plastik z tkaniną. Do kartonowego pudełka dołączymy metalowe okucia czy uchwyt. Również przygotowanie spajanych powierzchni jest względnie łatwe – wystarczy je oczyścić za pomocą benzyny lub spirytusu. W przypadku gładkiego plastiku warto również użyć drobnego papieru ściernego lub pilnika, żeby stworzyć nierówności, które wypełni klej.

Czytaj także  Kiedy warto zainwestować w magazyn?

Jak stosować klej termotopliwy w domu?

Jak już wspomniano zastosowanie klejów termoptopliwych w domowych warunkach jest niemal nieograniczone. To doskonała alternatywa dla podklejania naderwanych tapet czy ruszających się paneli. Za ich pomocą w łatwy i wygodny sposób unieruchomimy podwijający się dywan czy wykładzinę. Poradzą sobie także z pękniętą plastikową zabawką lub połamanym krzesłem. Doskonałym zastosowaniem dla klejów termotopliwych jest naprawa szklanych i ceramicznych przedmiotów. W przypadku szkła odpowiednio niewielka aplikacja spoiwa będzie niemal niezauważalna, a pęknięta terakota będzie wyglądać jak nowa. To samo ma się ze wspomnianą już biżuterią, czy niewielkimi elementami dekoracyjnymi. W przypadku łączenia metali należy pamiętać by wybraną powierzchnie najpierw podgrzać np. za pomocą palnika acetylenowego lub zwykłej zapalniczki – to sprawi, że po wyschnięciu klej nie odpadnie od powierzchni.