Posiadanie magazynu nie jest konieczne, ale znacznie ułatwia pracę. W przypadku małych firm zakupy można od razu wrzucić w koszty, a towary składować w przydomowej hali lub garażu. Jeśli zaś gromadzimy większe stany, musimy mieć halę magazynową. Prowadzenie magazynu nie jest łatwe, a by móc zachować niezbędny porządek w dokumentacji, trzeba zakupić program magazynowania, który znacznie ułatwi pracę.

Czy magazyn jest konieczny w firmie? Czy program do magazynowania pomoże?

Podstawową funkcją magazynu jest ewidencja towarów. Magazyn ułatwia zarządzanie firmowymi towarami, gdyż można łatwo kontrolować stany magazynowe oraz weryfikować towary, np. z krótką datą przydatności do spożycia. Posiadając magazyn łatwiej porównamy ceny i ocenimy, które towary cieszą się zainteresowaniem klientów. Specjalny program do magazynowania ułatwi ewidencję. W przypadku małych i średnich firmach bardziej opłacalny będzie prawdopodobnie wynajem magazynu. Jeśli firma ma w planie dłuższą perspektywę, warto rozważyć budowę takiego obiektu.

Jakie pogramy są przydatne? Zalety programu do magazynowania

Dla osób prowadzących jednoosobową działalność przeznaczony jest program do magazynowania, który umożliwia prowadzenie gospodarki magazynowej z opcją definiowania do sześciu cen sprzedaży każdego z towarów lub usług. Moduł ten pozwala na śledzenie stanów magazynowych, przeglądanie historii przyjęć i wydań oraz wykonanie spisu z natury, aby stwierdzić, czy mamy braki czy nadwyżki w magazynie.

Ponadto na podstawie braków w magazynie i zapisów fakturowych (wpisy w Księdze Przychodów i Rozchodów), program automatycznie wyliczy należny podatek dochodowy i wygeneruje odpowiednie deklaracje. Ma wbudowane rejestry sprzedaży i zakupów VAT, moduł fakturowania z opcją wystawiania dokumentów sprzedaży w języku angielskim i niemieckim oraz narzędzia do rejestrowania przebiegu pojazdów i wyposażenia firmy.

W programie można też stworzyć wzór planu kont, który umożliwia segregowanie dokumentów kosztowych oraz sprzedażowych. Dzięki temu szybko i skutecznie odnajdziemy potrzebne informacje, bez konieczności żmudnego przeglądania stosu dokumentów.

Czytaj także  Logistyka w branży fashion. Dowiedz się, jak jest ważna

Dodatkiem do takiego programu może być również program do fakturowania, który pozwala na obsługę wielu firm własnych, możliwość zdefiniowania kont dla wielu użytkowników oraz instalowanie programu na kilku stanowiskach komputerowych. Aplikacja obsługuje czytniki kodów kreskowych oraz pozwala na drukowanie na fakturze kodów QR do szybkich płatności mobilnych za pomocą smartfonu, co ułatwia prace magazynowe.

Wraz z programem do magazynowania można również pobrać oprogramowanie, które umożliwia wystawianie wszystkich rodzajów faktur i rachunków, w tym dokumentów pro forma, faktur krajowych, eksportowych, zaliczkowych, VAT-UE i VAT-marża. Zarządzanie magazynem może wydawać się trudne, ale wystarczy sprawna obsługa i dobry program do magazynowania, by sprawnie prowadzić działalność.