W dobie rozwoju technologii większość z nas nosi przy sobie smartfony, które są naszymi pamiętnikami, aparatami fotograficznymi, a także służą do dokonywanie płatności mobilnych. Dzięki temu nie musimy mieć przy sobie pieniędzy ani nawet kart, by zapłacić za zakupy? Jakie urządzenie i gadżety mobilne mogą służyć do płacenia za zakupy? Czy są powiązane z kontem za 0 zł?

Czym są płatności mobilne? Jak są powiązane z kontem za 0 zł?

Płatności mobilne to płatności bezgotówkowe wykonywane za pomocą urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon, tablet, a nawet zegarek. Jest to możliwe dzięki systemom NFC i HCE, których moduły wbudowane są w mobilne urządzenia. Takie nowoczesne aplikacje są połączone z kontem osobistym, także z kontem za 0 zł, więc wszyscy mamy do nich dostęp. Pozwalają one na szybkie przesyłanie pieniędzy z naszego konta bankowego na inne rachunki lub wypłatę pieniędzy z bankomatu bez konieczności posługiwania się fizyczną kartą debetową czy kredytową. Płatności mobilne mogą być zarówno zdalne (dokonywaniu opłat za pomocą telefonu poprzez wiadomości SMS lub internet), jak i zbliżeniowe (do wymiany danych wykorzystuje się fale radiowe – chcąc zapłacić za zakupy, zbliżamy telefon z technologią NFC do terminala płatniczego).

W jaki sposób dokonuje się płatności mobilnych? Połączenie z naszym kontem za 0 zł

Obecnie możemy skorzystać z wielu aplikacji do płatności mobilnych. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest Blik, który jest zintegrowany z aplikacjami mobilnymi większości banków. Za pomocą Blika wykonamy szybki przelew na dowolny rachunek bankowy, zapłacimy za zakupy i usługi zarówno stacjonarnie, jak i przez internet, a także wypłacimy gotówkę z bankomatu z naszego konta za 0 zł. Wystarczy mieć przy sobie telefon z aplikacją naszego banku, która generuje specjalny kod, którym autoryzujemy płatności. Pamiętajmy tylko, że taki kod jest ważny jedynie przez 2 minuty. Dużym ułatwieniem, które daje Blik jest możliwość wykonywania przelewów bez konieczności wpisywania 26-cyfrowego numeru konta bankowego. Wystarczy, że podamy w aplikacji numer telefonu odbiorcy, a wygeneruje ona czek oraz hasło, które do niego wysyłamy. Ciekawym rozwiązaniem jest także aplikacja mobilna Google Pay, czyli rodzaj elektronicznego portfela, do którego podpinamy nasze karty płatnicze. Aplikację należy zainstalować na telefonie lub innym urządzeniu mobilnym z system Android 4.4 (lub jego nowszą wersją) i aktywnym modułem NFC. Dzięki temu będziemy w stanie szybko i wygodnie wykonać płatność po prostu zbliżając telefon do terminala, bez konieczności posiadania przy sobie fizycznej karty.

Czytaj także  Logistyka międzynarodowa

Konto za 0 zł powiązane z iUrządzeniem

Odpowiednikiem Google Pay dla osób korzystających z systemu iOS jest Apple Pay. Apple Pay umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych użytkownikom iPhonów, iPadów, Apple Watchów i MacBooków. Do aplikacji możemy przypisać posiadane przez nas karty płatnicze powiązane z naszym kontem za O zł, dzięki czemu szybko i sprawnie zapłacimy za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych poprzez dowolne urządzenie mobilne pracujące na systemie od iOS, na którym zainstalowaliśmy Apple Pay.

Płatności mobilne są szybkie i bezpieczne, więc chętnie z nich korzystamy. Bez problemu bowiem wiążą się z naszym osobistym kontem za 0 zł, co pozwala na pełną swobodę wypłat i płatności.