Dla wielu przedsiębiorców kredyt staje się jedyną szansą na nowe inwestycje oraz na zakup tych sprzętów, które są w danej chwili niezbędne. Nie powinno zatem dziwić, że wśród wielu ofert przygotowanych przez banki dla przedsiębiorców, coraz ważniejszą rolę odgrywają kredyty w rachunku bieżącym.

Czym jest kredyt w rachunku bieżącym?

Z kredytu w rachunku bieżącym może skorzystać każdy, kto posiada rachunek bankowy i podpisze z bankiem umowę, pozwalającą na zaciąganie takich pożyczek. Takie rozwiązanie cieszy się wielkim powodzeniem wśród drobnych przedsiębiorców, dla których dodatkowy zastrzyk gotówki jest czasem kwestią utrzymania się na rynku.
Kredyt w rachunku bieżącym dla firm działa na prostej zasadzie. Firma posiada rachunek bieżący, a w umowie określa się zasady kredytowania oraz maksymalną wysokość takiej pożyczki. Gdy firma mierzy się z większym wydatkiem, najpierw wykorzystywane są środki własne. Jeśli jest ich zbyt mało, bank automatycznie, bez żadnych dodatkowych formalności, pożycza resztę pieniędzy – zgodnie z umową oraz ustalonym w niej limitem. Kredyt taki trzeba oczywiście spłacić, a termin uregulowania zobowiązania określa umowa zawarta z bankiem podczas zakładaniu rachunku.

W jakich sytuacjach taka forma kredytowania może się sprawdzić?

W większości przypadków taka forma kredytowania wykorzystywana jest w chwili, gdy pożyczana suma jest niezbyt wysoka. Dla małych i średnich firm, które z takich kredytów korzystają najchętniej, kredyt taki często staje się szansą na zakup nowych sprzętów lub na uporanie się z niespodziewanymi wydatkami. Warto jednak zwrócić uwagę, że w większości przypadków kredyt taki staje się szansą na utrzymanie płynności finansowej w chwili, gdy firma przechodzi przez nieco trudniejszy okres.

Czym kierować się przy wyborze takiej oferty kredytowej?

Każdy kredyt, bez względu na wysokość pożyczanej kwoty, powinien być posunięciem przemyślanym i dokładnie skalkulowanym. Przy kredytach gotówkowych, potencjalni kredytobiorcy dokładnie analizują umowy oraz porównują oferty banków. Tak samo powinno być w przypadku kredytu w rachunku bieżącym. Dlaczego? Bo i tu należy dług spłacić. Wybierając taką ofertę, warto zapoznać się z wszystkimi opłatami za prowadzenie rachunku, wysokością limitu kredytowego oraz wysokością odsetek, jakie trzeba opłacić w przypadku przekroczenia limitu. Przy wyborze rachunku bieżącego z kredytem warto też zwrócić uwagę na to, po jakim czasie można z takiej oferty skorzystać. W wielu bankach jest to możliwe dopiero po pewnym czasie, np. po kwartale, co w przypadku firmy stawiającej na dynamiczny rozwój może być sporym utrudnieniem.

Czytaj także  Program do fakturowania, oprogramowanie niezwykle przydatne w firmie

Kredyt w rachunku bieżący może stać się cennym wsparciem i dla osób fizycznych, i dla firm. By móc w pełni wykorzystać potencjał takiej oferty, warto z wyprzedzeniem zapoznać się z ofertami poszczególnych banków i wybrać takie rozwiązanie, które w danym przypadku będzie najkorzystniejsze.