Wolny czas lubimy spędzać w sposób, który sprawia nam przyjemność. Chętnie oddajemy się swojemu hobby. Sklepy pełne są różnorakich ozdób, ale te, które wykonamy sami na pewno będą wyjątkowe. By móc je wykonać, musimy kupić klej do pistoletu. Kleje w laskach to stały element wyposażenia osób, których pasją jest decoupage, czyli specyficzna technika zdobienia różnych powierzchni, gdzie różne przedmioty zdobi się, przyklejając do nich serwetki i małe elementy zdobnicze. Jak wykorzystać klej do pistoletu?

Czym jest klej do pistoletu?

Kleje termotopliwe to jednoskładnikowe kleje poliuretanowe, które utwardzane są za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Kiedy je stosujemy, muszą być w stanie płynnym, czyli trzeba je rozpuścić, nagrzewając do temperatury około 110˚C. Szybko stygną i stają się bardzo wytrzymałe. Nie tylko doskonale łączą powierzchnie, ale są również bezpieczne dla otoczenia i środowiska. Nazywa się je klejami do pistoletów, gdyż na małych powierzchniach nakłada się je za pomocą specjalnych pistoletów, w których umieszcza się sztyfty kleju. Kupujemy klej w niewielkich laskach, które wprowadza się do dostosowanego do nich pistoletu, który podłączamy do prądu. Podgrzany do odpowiedniej temperatur klej nakładamy na przedmiot i mocno dociskamy to, co chcemy dokleić.

Klej do pistoletu w kwiaciarni

Klej do pistoletu często przydaje się w kwiaciarni. Nie tylko kwiaty są narzędziem pracy florysty.

Układanie kompozycji złożonych z roślin, szyszek, wstążek i innych elementów wymaga użycia kleju do pistoletu. Bez niego finezyjne wiązanki mogłyby się zniszczyć już podczas wyjmowania z wazonu. Tego typu klej trwale łączy ze sobą zróżnicowane i bardzo delikatne materiały, na przykład tkaniny, płatki kwiatów i zasuszone liście. Wystarczy jedna kropla kleju, by dołączyć do wieńca misternie ułożoną wstęgę lub umieścić na delikatnych płatkach róży miniaturowego motyla.

Czytaj także  3 plusy zakupów spożywczych online

Podstawowe produkty do decoupage: farby i klej do pistoletu

Jeśli podoba nam się zdobienie techniką decoupage, do pracy musimy się dobrze przygotować. Wprawdzie podobno wystarczy zwykły klej i lakier do włosów, ale dedykowane do tej techniki materiały i narzędzia bardzo ułatwiają pracę. Wszystko, co potrzebne, kupimy w sklepie papierniczym. Potrzebne będą farby, kleje (klej do serwetek i klej do pistoletu wraz ze stosownym narzędziem) oraz lakiery do decoupage. Przede wszystkim, musimy kupić serwetki czy inne papierowe elementy, które chcemy nanieść na zdobioną powierzchnię. Przygotowanie kolorowej kartki i łączenie ze sobą elementów wymaga zakupu kolorowych kart z bloku oraz pasteli do papieru. Do naklejania elementów potrzebujemy specjalnego kleju do serwetek, który impregnuje naklejone aplikacje. Podobnie jak klej do pistoletu, jest praktycznie niewidoczny. Kiedy decoupage nas wciągnie, zapewne będziemy potrzebować kleju do ceramiki, który pozwoli nam na naklejenie papieru oraz zabezpieczenie powierzchni.

Klej do pistoletu to bardzo przydatny wynalazek. Mała kropla spoiwa połączy ze sobą nawet bardzo delikatne elementy i na pewno ich nie uszkodzi.