Idąc chodnikiem w mieście, widzimy przejeżdżające ulicami auta firm kurierskich. Często można je również spotkać na wiejskich drogach. Nic dziwnego. Zakupy internetowe są bowiem tak popularne, że zapracowani kurierzy ledwo nadążają z rozwożeniem przesyłek. Czy takie zajęcie się opłaca? Czy każdy się do tego nadaje? I najważniejsze pytanie: ile zarabia kurier? Odpowiedzi udzielimy w niniejszym artykule.

Dla kogo taka praca?

Aby zostać kurierem, przede wszystkim trzeba spełniać cechy należące do tzw. umiejętności miękkich. Należy być człowiekiem asertywnym, zaangażowanym i zmotywowanym do działania. Ważne jest też komunikatywność, odporność na stres, wysoka kultura osobista, samodyscyplina i dobra organizacja pracy.

Praca kuriera to ciągły ruch, poznawanie wielu ludzi. Taka osoba nie musi mieć określonego wykształcenia ani ukończonych kursów. W przypadku jeżdżenia autem niezbędne jest jednak posiadanie prawa jazdy kategorii B. Przyda się jeszcze doświadczenie.

Jeden dzień z życia kuriera

Zanim jednak zdecydujemy się na pracę, najpierw warto sprawdzić, na czym dokładnie ona polega. Rozpoczyna się wcześnie rano. Pierwszym etapem jest pobranie przesyłki z magazynu, zweryfikowanie jej stanu i zgłoszenie ewentualnego uszkodzenia pracownikowi magazynu.

Później skanuje się ją na urządzeniu mobilnym (zgodnie z zaplanowaną trasą). Po zaimportowaniu danych oraz załadowaniu towaru do przestrzeni ładunkowej auta, wyrusza się na rejon. Tam doręcza się paczkę, także skanuje oraz określa jej odpowiedni status.

Wieczorem wraca się do bazy. Zdaje się na magazyn pobrane nowe przesyłki oraz różne zwroty. Zaznacza się opcje po nazwą „zakończ dzień”. Tylko wtedy wszystkie dane i statusy będą zaimportowane do systemu. Na koniec pozostaje rozliczenie się w kasie z pobranej gotówki od klientów i dokumentacji przewozowej. Uff!

Czytaj także  W jaki sposób uporządkować dokumenty?

Ile zarabia kurier?

Opisane wyżej czynności, jakie wykonuje kurier to rutyna, do które można się przyzwyczaić. Ale czy pensja jest na tyle wysoka, że warto rozpocząć taką pracę? Okazuje się, że w praktyce zarobki zależą do danej firmy, która nas zatrudni.

Zobacz: https://pakersi.pl/ile-zarabia-kurier

W większości przypadków kurierem zostaje osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą. Ma więc często swój samochód. Wtedy zarobek wynosi nawet 6000 zł netto miesięcznie. Trzeba się jednak intensywnie napracować od świtu do nocy, być cierpliwym i kontrolować nerwy. A co z życiem rodzinnym? Brak czasu powoduje, że kurier w tygodniu rzadko widuje się z rodziną.

Gdy mowa o innych, typowych umowach o pracę, to na pytanie: ile zarabia kurier, odpowiedź będzie brzmiała następująco: między 3500 zł do 6000 zł. Oczywiście brutto. Wpływa na ostateczną kwotę ma skuteczność pracownika przy terminowym doręczaniu przesyłek. Wtedy może liczyć na dodatkową premię. Najgorzej mając kurierzy jeżdżący na rowerach. Ci zarobią około 2500 złotych na miesiąc.

Kiedy już wiemy, jak wygląda praca kuriera oraz jego zarobki, łatwiej będzie nam podjąć decyzję, czy na pewno chcemy wysłać CV do takiej firmy.