Markery permanentne i wodoodporne są bardzo trudne do usunięcia. Jednak na szczęście dla nas wszystkich, nie są aż tak trwałe, jak sugeruje nazwa. Bez względu na to, gdzie pojawiła się niechciana „grafika”, czy to dywan, ściany czy meble, poniżej znajdziesz kilka najlepszych metod na usunięcie markera. Możesz mieć pewność, że niezależnie od rodzaju materiału, który chcesz wyczyścić, istnieje sposób, aby go uratować!

1. Usuwanie markera tkanin

Najczęstszą ofiarą nieuzasadnionego ataku markerem są tkaniny. Z pewnością posiadasz w domu, któryś z poniższych produktów, które mogą być użyte do odplamienia odzieży lub tapicerki:
– alkohol,
– biały ocet,
– sok z cytryny,
– zwykła pasta do zębów (nie żel),
– środek do dezynfekcji rąk,
– lakier do włosów w aerozolu,
– zmywacz do paznokci,
– WD-40.
Do czyszczenia użyj starej gąbki i nałóż odplamiacz wybrany z powyższej listy na plamę. Kluczem jest tutaj wcieranie, a nie pocieranie, ponieważ działanie to może spowodować, że plama wniknie głębiej we włókna. Użyj tyle odplamiacza, ile potrzeba, i wcieraj, do czasu kiedy marker zniknie.

Dotyczy to oczywiście usuwania markera z ubrań, ale jeśli masz do czynienia z delikatniejszym materiałem, takim jak satyna, wybierz środek do czyszczenia na sucho.

2. Usuwanie markera z drewna

Jeśli na drewnianych meblach lub deskach podłogowych powstały plamy z markera, najlepszym rozwiązaniem jest wcieranie alkoholu, zwykłej pasty do zębów lub… masła orzechowego. Zastosuj preparat bezpośrednio na plamę, a następnie pozostaw na kilka minut. Następnie wytrzyj wilgotną ściereczką i powtarzaj, aż plama zniknie. Przetestuj wybraną metodę czyszczenia w niewidocznym miejscu, aby upewnić się, że nie spowoduje to uszkodzenia bejcy, lakieru lub uszczelnienia drewna.

3. Usuwanie markera ze ścian

Innym często traktowanym przez markery obszarem są ściany. Alkohol, lakier do włosów w aerozolu i zwykła pasta do zębów (nie żel) to świetne sposoby na usunięcie markera, ale możesz też zastosować magiczną gąbkę lub sok z cytryny jako skuteczne rozwiązanie.
Podczas przecierania ścian należy uważać, żeby nie pocierać zbyt mocno, aby uniknąć usunięcia farby, zwłaszcza jeśli używasz magicznej gąbki lub czegokolwiek ściernego.

Czytaj także  Monitor z zakrzywionym ekranem - czy warto? Zalety i wady tego innowacyjnego rozwiązania

4. Usuwanie markera z plastiku

Plastik to jedna z łatwiejszych do czyszczenia powierzchni, przy minimalnym ryzyku uszkodzenia! Nie zniechęcaj się, jeśli proces nie będzie od razu skuteczny. W większości przypadków może być konieczne powtórzenie czynności czyszczenia, aby usunąć plamę, która w końcu zniknie. Tu świetnie się sprawdzi gumka do ścierania, krem przeciwsłoneczny lub alkohol.

5. Usuwanie markera z ciała

Dzieci często rozpoczynają karierę artystyczną, malując po ciele. Na szczęście usunięcie markera ze skóry jest stosunkowo proste. Po prostu użyj zmywacza do paznokci, kremu przeciwsłonecznego, balsamu z alkoholem, kremu do golenia lub środka odkażającego do rąk.
Postaraj się to zrobić tak delikatnie, jak to możliwe, aby uniknąć podrażnienia skóry. Jeśli zobaczysz zaczerwienienie, to oznacza, że szorowałeś zbyt mocno.

6. Usuwanie markera ze skóry

Jeśli zdarzy Ci się znaleźć ślady po markerze na skórzanym przedmiocie, kluczowe jest, aby zająć się nim jak najszybciej. Najlepsza opcja to lakier do włosów w aerozolu, biały ocet lub krem ​​przeciwsłoneczny.
Nanieś lub spryskaj wybraną plamę, a następnie wytrzyj wilgotną szmatką, aż zniknie.

7. Usuwanie markera z dywanu

Najskuteczniejszym sposobem usunięcia trwałego markera z dywanu jest pocieranie alkoholem. Upewnij się, że plama została wytarta, ponieważ każdy ruch pocierania spowoduje, że plama wniknie ją głębiej we włókna dywanu.
Użyj czystej, wilgotnej szmatki, która wchłonie i usunie alkohol oraz plamę z dywanu.

8. Usuwanie markera z metalu

Jeśli marker wylądował na jakimkolwiek metalowym przedmiocie, w tym na urządzeniach ze stali nierdzewnej, najlepszym rozwiązaniem są alkohol lub zwykła pasta do zębów.
Jeśli masz do czynienia z czarną plamą z markera, powinna ona zniknąć natychmiast po zastosowaniu którejś z powyższych opcji.

9. Ratunek dla papieru i książek

Wierz lub nie, ale możesz usunąć marker z papieru, co oznacza, że ​​nie musisz zwracać zniszczonych książek do biblioteki i unikniesz kary oraz dodatkowych nieprzyjemności.
Odrobina zmywacza do paznokci nałożona ostrożnie na plamę załatwi sprawę, tylko uważaj, aby nie nasycić papieru. Namocz czystą szmatkę zmywaczem do paznokci i powtarzaj czynność, aż ślady znikną.